Jet tayin! Kura yerlerine gitmeden 24 saat içinde Ankara’ya atanan hakimler

Jet tayin! Kura yerlerine gitmeden 24 saat içinde Ankara’ya atanan hakimler

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu’nun ilk görev yeri Elazığ’a gitmeden 24 saat içinde Ankara’ya atandığı bilgisini paylaştı.

Saray’da, Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla avukatlıktan hakim ve savcılığa geçenlerin atama kuraları gerçekleşmişti. CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, atanan hakim ve savcıların bir kısmının AKP’de aktif görev yaptığını duyurmuştu.

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu da dün hakim olarak göreve atandı. Kura çekimi sonrası ilk görev yeri Elazığ olarak belirlenen Hatinoğlu, Elazığ’a bile gitmeden 24 saat sonra Ankara’ya atandı.

Yargıtay 6. Daire eski Başkanının oğlu da Kilis’e çıkan tayinini 24 saat sonra Ankara’ya yaptırdı.

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş, jet tayinleri dile getirerek “Adalet mi bu şimdi?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, “AKP iktidarı yargıyı arka bahçesi haline getirirken, her şeyi kokutuyor ve çürütüyor” dedi.

Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün kızı Avukat Gonca Hatinoğlu‘nun Başbakanlık kadrosundan Saray’da görev yaptığı daha sonra ise hakim olarak göreve atandığını belirten Yarkadaş, “Yargı AKP’nin çiftliğine çevrildi” tepkisini gösterdi.

Gonca Hatinoğlu’nun tayininin Elazığ’a çıkmasına rağmen bu kente ayak bile basmadan “jet atama” ile Yargıtay’a terfi ettirildiğini belirten Yarkadaş, “Kimse eş durumundan birleştirme mazeretinin arkasına sığınmasın. Bu jet atamadır ve hak edilmemiş bir terfidir” ifadesini kullandı.

Hatinoğlu’nun Yargıtay’da çalışabilmesi için en az yedi yıl görev yapması gerektiğini belirten Yarkadaş şöyle konuştu:

“Danıştay Başkanı Zerrin Güngör’ün kızı Gonca Hatinoğlu, pazartesi günü çekilen kurayla Elazığ’a hakim olarak atandı. Fakat ne ilginçtir ki Gonca Hatinoğlu, Elazığ’a ayak dahi basmadan, dün Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun çıkardığı bir kararname ile Elazığ’dan Ankara’ya jet bir atamayla atandı. Bu jet atama, aynı zamanda bir terfiyi de içinde barındırıyor.

Daha bir günlük hakimlik bile yapmamış olan Gonca Hatinoğlu, Yargıtay Tetkik Hakimliği’ne getiriliyor. Bu tür görevlere bir hakimin gelebilmesi için meslekte en az 7 yıl tecrübesinin olması gerekiyor. Bırakın tecrübeyi, 1 günlük hakimlik bile yapmayan bir avukatın sırf Danıştay Başkanı’nın kızı olduğu için Yargıtay Tetkik Hakimliği’ne getirilmesi, adalet mekanizmasının, adalet olgusunun artık çürüdüğünün göstergesidir.”

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?