Son Dakika Haberler

Kadıköy’deki tarihi Ermeni Kilisesi’ne ırkçı saldırı: Çöp yığını ve ‘bu vatan bizim’ hatırlatması!

Kadıköy’deki tarihi Ermeni Kilisesi’ne ırkçı saldırı: Çöp yığını ve ‘bu vatan bizim’ hatırlatması!
Yorum Yap

Kadıköy’deki tarihi Surp Takavor Ermeni Kilisesi’ne ırkçı saldırı: Çöp yığını ve ‘bu vatan bizim’ hatırlatması!

1720 yılında Kadıköy’de inşaa edilen Surp Takavor Ermeni Kilisesi’ne gece saatlerinde çirkin bir saldırı gerçekleştirildi.

Dün gece geç saatlerde Kadıköy Khalkedon Meydanı’nda bulunan Surp Takavor Ermeni Kilisesi’ne ırkçı saldırı gerçekleştildi. Saldırıda Kilise’nin giriş kapısının önüne çöp yığını dökülürken duvarlarına yazılama yapıldı. Saldırganların kimliği henüz belirlenemedi. Gerçekleşen olay sonrasında Kadıköy Belediyesi’nden “Bu ırkçı saldırıyı kınıyoruz; alanın temizliği sabah saatlerinde ekiplerimizce yapıldı” açıklaması geldi.

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu Üyesi Murad Mıhçı ve CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan Özgürüz’e konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

“Bu saldırılar hep seçim dönemine denk geliyor”
Benzeri saldırıların hep seçim sürecine denk getirildiğini ifade eden Mıhçı, “Bunu bir saldırı olarak görmek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sadece klasik anlamda yine akli dengesi bozuk olan birinin yaptığı bir iş olarak bu konunun kapatılacağını düşünüyorum ama umarım böyle olmaz. Nedeni şudur; daha önce Haziran-Hasım seçimleri arasında Kadıköy’deki Rum Kilisesi’de yakılmak istendi. Ona dair herhangi bir sonuç alınmadı. Hatta insan hakları derneği bir basın açıklaması yapmıştı. Benzeri yazılamalar yine oluyor ama hep bu süreçte nedense seçim dönemlerinde, önemli olan günlerde denk geliyor. Bu anlamda toplum içerisindeki, azınlıkların yaşadığı bu algı korku biçiminde oluyor. Ve daha içe kapanma hali söz konusu oluyor. Öğrendiğimiz bilgilere göre saldırgan kendini jiletmiş, namaz kılmaya çalışmış, akli dengesi bozukmuş gibi davranmış. Ama duvar yazılamalarına baktığımız zaman gayet planlı bir şekilde , rahat bir şekilde çok merkezi bir yerde, 24 saat orada insanların geçtiği ve orada özellikle sivil polisler oradaki eylemler için bile olsa çok beklediği bir alan. Bilemiyorum umarım sorun çözülür. Kadıköy belediyesi hemen olaya müdahale etmiş. Hemen oradaki çöpleri toplamış. Kilisenin müdahale edip etmemesi dışında olay ortadadır, burada adli, makamların devreye girmesi gerekir. Her yerde Mobese kameraları var, kilisenin her tarafında da 24 saat kayıt yapan kameralar var.” dedi.

“İnsanları böyle davranmaya iten bir siyasi söylem var”
CHP İstanbul Milletvekili Selina Doğan ise konuya ilişkin şunları söyledi:

“Bu kişi tabiri caizse 2 haftadır dadanmış kiliseye içeride ayin olduğu zamanda olmak üzere içeriye girmeye çalışıp, tekbir getirmeye çalışmalar, ‘namaz kılıcam’ demesi vs. ancak kilise yetkililerin söylediği ‘akli dengesi olmayan biri görünümü arz ediyormuş. Gerekli şikayetleri yapmışlar.

Elbetteki kişileri böyle davranmaya iten korkunç kutuplaştırılmalı siyasi iklim var. Organize bir şey olmasada insanları böyle davranmaya iten siyasi söylem var. Bütün bunlar kişilerin üzerlerine vazife çıkarmasına zaman zaman sebep olabiliyor.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)