Son Dakika Haberler

Kadın örgütleri bir araya geldi: Güzel Günler İçin Kadınlar 1 Mayıs’a

Kadın örgütleri bir araya geldi: Güzel Günler İçin Kadınlar 1 Mayıs’a
Yorum Yap

Kadın örgütleri bir araya geldi: Güzel Günler İçin Kadınlar 1 Mayıs’a

KESK, DİSK, TMMOB, TTB’nin çağrısı ile toplanan demokratik kitle örgütleri, siyasi parti temsilcileri ve kadın örgütleri Ankara’da 1 Mayıs hazırlıklarını değerlendirmek üzere Bahar Cafe’de kahvaltıda bir araya geldiler. HDP Batman milletvekili Ayşe Acar Başaran’ın da katıldığı etkinlikte kahvaltıdan sonra
basın açıklaması yapıldı.

Bugün (15 Nisan 2018) saat 12.oo’da, Ankara’da DİSK-KESK-TMMOB-TTB’nin çağrısıyla bir araya gelen kadın örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinden kadınlar bir araya gelerek “Güzel Günler İçin Kadınlar 1 Mayıs”a çağrısı yaptılar.

“Kadınlara rağmen kadınlar aleyhine çıkartılan yasalara, kaç çocuk doğuracağımızı belirleyenlere, LGBTİ’lere ve kadına yönelik şiddete, kadın emeğinin görünmez kılınmasına, kadınların güvencesiz çalıştırılmasına karşı, güzel günlerin sözünü vermek, mücadelemizi tüm kadınlarla birlikte sokaklara taşımak için, tüm kadınlar 1 Mayıs’ta bir araya geliyoruz.” denilen basın açıklamasını DİSK Kadın Komisyonu’ndan Nevin Kızılöz gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında şunlar ifade edildi:

GÜZEL GÜNLER İÇİN KADINLAR 1 MAYIS’A!
Türkiye nüfusunun yarısını oluşturan, güzellikleri yaratan ve büyüten biz kadınlar, emek, eşitlik, adalet, laiklik, barış, demokrasi demek için, güzel günlerin sözünü vermek için 1 Mayıs Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü’nde alanlarda olacağımızı ilan ediyoruz.

Kadınlara rağmen kadınlar aleyhine çıkartılan yasalara, kaç çocuk doğuracağımızı belirleyenlere, LGBTİ’lere ve kadına yönelik şiddete, kadın emeğinin görünmez kılınmasına, kadınların güvencesiz çalıştırılmasına karşı, güzel günlerin sözünü vermek, mücadelemizi tüm kadınlarla birlikte sokaklara taşımak için, tüm kadınlar 1 Mayıs’ta bir araya geliyoruz.

Kadınlar 1 Mayıs’ta, eşitsizlikleri büyüten rejime karşı bir araya geliyor. İş, aş, ekmek için, ev işlerinin toplumsallaştırılması, eşit işe eşit ücret ve sendikal haklar için, emeğinin sömürülmesine yönelik tüm saldırılara karşı gücünü çoğaltmak için bir araya geliyor.

“Emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir”

Şiddete, ayrımcılığa, tacize, tecavüze, yok sayılmaya karşı “emeğimiz, bedenimiz, kimliğimiz bizimdir” diyen kadınlar, 1 Mayıs’ta alanlarda olacak.

Güvencesiz ve esnek çalışmanın kadınların temel çalışma biçimi haline geldiği, kadın emeğinin yok sayıldığı bir ülkede, emeğine, iş güvencesine sahip çıkan kadınlar 1 Mayıs’ta alanlarda olacak.
Çocuk, yaşlı, engelli bakımının “hayırseverlik”, “yardım” başlıkları altında değil, kamusal hizmet olarak verilmesini talep eden kadınlar 1 Mayıs’ta alanlarda olacak.
İnsan hakkı ihlali ve suçu olan kadına yönelik şiddete karşı çıkmak ve kadın cinayetlerine dur demek için; çocuk istismarcılarına karşı “kadınlar vardır” diyebilmek için 1 Mayıs’ta kadınlar alanlarda olacak.

Savaşa hayır talebiyle meydanlara çıkan, özgürlük ve barış için mücadele eden kadınlar alanlarda olacak

Savaşlardan en çok kadınlar ve çocuklar etkileniyor. Savaşa hayır talebiyle meydanlara çıkan, özgürlük ve barış için mücadele eden kadınlar 1 Mayıs’ta alanlarda olacak. Kadınlar 1 Mayıs’ta alanlarda buluşacak.
Eşitliği yok etmeye, emeğimizi görünmez kılmaya çalışanlara karşı örgütlü mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz!

Güzel günler göreceğiz kadınlar!
Birlikte güçlüyüz, birlikte başaracağız!
Yaşasın kadın mücadelemiz!”

Basın açıklamasına katılan diğer parti ve kurumlar da söz alarak çağrılarını dile getirdi.

EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan, “Aslında aynı amacın etrafında toplanmış kadınlar olarak bir aradayız. Temsil ettiğimiz kesimler açısından da bu böyle. Savaşın bu kadar yakıcı, dünkü bombalamaya birlikte yakıcılığını daha da hissettirdiği bir dönemde kadınların barış talebini yükseltmek için alanlarda olmasına şiddetle ihtiyacımız var. Şiddet de demişken, kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüzü, Meclise getirilen -ancak tam anlamıyla bir düzenleme değil- çocuk istismarına yönelik önleyici ve gerçek anlamda yasaların gelmesi için; kadınların sömürülmesine karşı, istihdam, kadrolu ve eşit ücret talebiyle 1 Mayıs’ta alanlarda olacağız” diyerek şöyle devam etti:

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Başkanlar Kurulu üyesi Pelin Bektaş, hepimizin yaşadığı hayat, alamadığımız nefes bu topraklarda. AKP’nin bize dayatmaya çalıştığı karanlık bir tablo var. Kadınlar tarihin her anında, bu mücadelenin her aşamasında, bu karanlığı aydınlığa çıkarmak için en önde mücadele eden kişiler oldular. Bizim böyle bir misyonumuz ve sorumluluğumuz var. Kadınların taleplerini tekrarlamak, anlamak ve anlamlandırabilmek gerekiyor. Nerelerde başardığımıza, kazandığımıza, bu memleketteki kadınların, bu topraklarda nerelerde nefes aldirdigina bakmak gerekiyor. Gezi’deki ‘kırmızılı kadını’, Havva Anayı, Cerattepe’deki, Yırca’daki kadınları hatırlamak gerekiyor. Bizim de onlar gibi yan yana umutla, neşeyle bir arada olmamız ve bir mücadele hattı oluşturmamız gerekiyor” diyerek şunları ifade etti:

Ankara Şubeler Platformu dönem sözcüsü, Tertip Komitesi Başkanı ve Eğitim Sen 1 Nolu Şube Başkanı “Olağanüstü bir dönemden geçiyoruz ama özellikle olağanüstü dayatmalar da işçinin, emekçinin, hak arayanların, özgürlük ve demokrasi arayanların taleplerine yönelmiş durumda. Bu yüzden en geniş kitlelerle, özellikle kadınlarımız bu olağanüstü durumda katmerlenmiş baskıyı ve dayatmayı sineye çekmek durumunda değil diyerek ve en geniş katılımı sağlamak için çağrıcıyız. Okullarda performans dayatması var ve eğitimde itibarsızlaştırma var. Biz bu nedenle alanlarda sesimizi duyurmak için olacağız” diyerek şunları ifade etti:

Haydar Koçak

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)