Kadınlar, TBMM’de kadınların sahneye çıkarılmamasına tepki için eylemdeydi: Afife Jale’nin torunlarıyız

Kadınlar, TBMM’de kadınların sahneye çıkarılmamasına tepki için eylemdeydi: Afife Jale’nin torunlarıyız

“Sahneye çıktık bir daha inmeyiz”

CHP Kadın Kolları, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın engellemesiyle kadınların tiyatro sahnesine çıkarılmamasını 81 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen sokak eylemleri ile protesto etti. Ankara Kızılay’daki eylemde konuşan Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, “Sahneye çıktık bir daha inmeyiz” dedi.

Ankara Kızılay’daki eylemde CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse, “Kadına, laikliğe, özgürlüğe düşman bu zihniyeti kabul etmiyoruz, sorumlular derhal istifa etsin” dedi.

TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanı İsmail Kahraman tarafından engellenmişti. Köse, “Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi” dedi.

‘Afife Jale’nin torunlarıyız’

Fatma Köse şunları söyledi: “29 Mart günü gerçekleşen bu olay; kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır. Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz. Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin.”

‘Biz sahne ışıklarını seviyoruz’

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Köse, “Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz. Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz.”

Sarıhan: “Hem sahne ışıklarının önünde, hem güneşin ve ay ışığının önünde kadınlar olarak mücadeleye devam edeceğiz.”

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan da “Boyun eğmediğimiz için buradayız. Hayat bir sahnedir Sanat da o sahneyi resimler. Kadına yönelik her mücadelemizi engelleyen iktidar şimdi sanatçı kadın arkadaşlarımızın gösterisine dahi yasak koydu” dedi. “Biz bu yasaklara boyun eğmeyeceğiz. Biz gericiliğe ‘evet’ demeyeceğiz” diyen Sarıhan şöyle devam etti:

“Çanakkale’de, Kurtuluş Savaşı başarısı da kadın, erkek ortaklığında olmuştur. Şimdi kadınlar üzerinde yapılmak istenen gericiliğin adım adım inşa edilmesidir. Sokaklar, alanlar, kentler bizimdir. Ve mutlaka parlamento da bir gün tümüyle bizim olacaktır. Başımız eğiktir, çünkü parlamentoda sandalyelere kadın erkek demokrasiyi savunan, barışı savunan, insan haklarını savunan yurttaşlar olarak yerleşemiyoruz. Bu ayıptan kurtulmak için önümüzde önemli bir süreç var. Biz sahne ışıkları önünde olmaya devam edeceğiz. Hem sahne ışıklarının önünde, hem güneşi ve ay ışığının önünde kadınlar olarak mücadeleye devam edeceğiz. Gericilik kendi karanlığında boğulacaktır.”

Kadınların eyleminde “Sahne ışıklarını yakın beyler, kadınlar geliyor”, “Kadınlar evde, işte, sokakta, sahnede… Kadınlar her yerde”, “Kadın düşmanlığı yıkılacak, Afife Jaleler kazanacak”, “Yasaklar mücadelemizi durduramaz” şeklinde dövizler taşırken, “Kadınlar sahneden inmeyecek”, “Kadın düşmanı makamlar istifa”, “Kadınlar özgür olsa, dünya yerinden oynar” şeklinde sloganlar atıldı.

Kaynak: Özgürüz (İrfan Uçar – Eren Güven)

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?