Kadir Topbaş, istifasını duyurdu! CHP’li Barış Yarkadaş: Rant kavgası büyüyor, rantı paylaşamıyorlar!

Kadir Topbaş, istifasını duyurdu!

CHP’li Barış Yarkadaş: Rant kavgası büyüyor, rantı paylaşamıyorlar!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, basın açıklaması yaparak istifasını duyurdu. Topbaş belediye başkanlığından istifa ettiğini ancak parti üyeliğinin devam ettiğini söyledi.

Topbaş şu ifadeleri kullandı:

“2004 yılında belediye başkanı oldum. Sayın genel başkanım ve partim beni İstanbul sathına çıkardı. Bana gönlüğnde yer ayıran herkese teşekkür ediyorum.

Dün gibi hatırlarım; sayın Ali Müfit Gürtuna’dan mühürü almak için buradaydım. Emanet bir şehir ve emaneti devralıyorum dedim. Hep emanet olarak baktım. Kişisel hayatıma vakit ayıramadım. Tüm siyasiler bunu yaşamaktadır. Eğer siz hizmet edecekseniz bu böyle. Zaman zaman söylerim çocuklarımızı hırsız gibi sevdik. Evimize hırsız gibi gittik ama görevimizi aksatmadık.

Bu emanet şehirde bu görevi yaptım. Gururla ifade etmek isterim ki geçmişi beraber yaşadık. Sayın cumhurbaşkanımızın öncesinde çamurdan geçilmeyen İstanbul bugün dünyada gıpta ile bakılıyor. Biz de aynı özeni gösterdik.

Hata ve ihanet birbirine karışmaması gerekir. Görevim esnasında çok değerli meclis üyelerim, belediye çalışanlarımız ve özellikle il başkanlarımız yanımda oldu.

“MUHALEFETE EKMEK ÇIKMAZ”

İstanbullular bize güvendi. Bizi yalnız bırakmadı.

Bir kuruşa muhtaç olan belediyenin bugün borcu yok. Bu süreçte her daim kendilerinden istifade ettiğim cumhurbaşkanımız ve bakanlarımıza teşekkür ederim. Hayatımda yorgunluk kelimesini kullanmadım.

Vatandaşlarımız bize gönüllerinde yer verdiler. Orada hep kalmak isterim. Kadir Abi dediler, abilik unvanı kolay verilmez. İstanbul dünyanın merkezi. Bu kentte başkan olmak gerçekten kolay değil.

İstanbullulara tekrar tekrar teşekkür ediyorum. Muhalefet buradan siyaset üretmek istiyor, buna müsade etmem. Bugün itibariyle belediye başkanlık görevimden istifa ettim. Muhalefete buradan ekmek çıkmaz. Partimden istifa etmedim.”

İstifa sonrası AKP’nin yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Erol Kaya yaptığı açıklamada “Kadir Bey’in kendi takdiri” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, bu istifayı ilk duyuran isim olarak Tele 1 ekranlarına telefonla canlı bağlanarak bu istifayı yorumladı. Yarkadaş, “Bu kavgalar rant sebebiyle başladı, rant kavgasının nerelere geldiğini görüyoruz. Gelinen noktada artık rantı bölüşemiyorlar. Dün iddia ettiğim konuları yalanlamadı farkındaysanız.” dedi.

KADİR TOPBAŞ YERİNE YİNE BİR DAMAT

İddialara göre Kadir Topbaş’ın koltuğuna Emine Erdoğan’ın akrabası olan Göksel Gümüşdağ’ın oturması bekleniyor.

VETO EDİLMİŞTİ

Başbakan Binali Yıldırım, Topbaş’ın istifa edip etmediğiyle ilgili soruya “Kendisi bugün açıklama yapacak” yanıtını vermişti.

Dünkü İBB Meclis toplantısında Topbaş’ın daha önce veto ettiği 5 imar planı AKP’lilerin oylarıyla yeniden geçmiş, Topbaş’a istifa çağrısı yapılmıştı.

 

Kaynak: Birgün, Tele 1

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: