Kanla Anılan 2016, Kanla Gelen 2017 / Zeynep Derya Yıldız

Yeni yılın ilk saatlerinde ‘yeni yılın ilk bebekleri’ klişeleri olurdu gazete manşetlerinde. Şimdiyse ölüm listeleri.

 

Biz de eşimiz dostumuz akrabamızla bir evde kutlamayı tercih ettik yeni yılın gelişini. Hatta; vardır herkesin bildiği diyerek, güle oynaya uğur getirsin diye kırmızı kıyafetlerimizi giyip selfielerimizi bile yaptık. 00:00’da birbirimizi sımsıkı kucaklayıp yeni gelen yılı kutladık, hoşgeldin dedik. Günlerdir sürdürülen provakasyona rağmen “oh oh kazasız belasız girdik hadi böyle devam eder 2017 inşallah” bile dedik. 1. çinko 2. çinko tombala klişemizi bile ekledik yılbaşı gecesine. Uğur getirsin diye ‘bizim eskimize’ çocukluğumuza dair ne varsa yaptık… Getirmedi..

 

Önce sokaktan gelen müzik ve dans sesi kesildi. İnsanlar erken pes etti eğlenceye diye düşündük. Kimsenin aklına, bir katilin eline bilmem hangi profesyonel marka silah ve kurşunları alıp ülkenin en büyük gece kulüplerinden birine dalıp, Amerikan filmlerindeki gibi sıradan insanları öldürdüğü gelmedi. Biz gelen bir telefonla öğrendik. Karşıdaki telaşlı ses

 

Nerdesiniz? diye sordu. İlk aklımıza gelen şey “aha bi yeri patlattılar kesin” oldu. Düşünün; eskiden eşten dosttan gelen geceyarısı telefonu acaba evden birine bir şey mi oldu endişesi taşırdı. Şimdi ilk aklımıza gelen acaba nereyi patlattılar oluyor.

 

Sadece eğlenecek, yeni gelen yılı kutlayacak, bir kaç kadeh içip dans edecek, sabaha karşı evlerine gidip sızacak olan insanları öldürdüler. Kaç aileyi birden öldürdüler. Eline silah alıp insanları soğukkanlılıkla öldüren katili tanımıyoruz. Ancak; günlerdir ‘müslüman mahallesinde salyangoz sattırmayız’ edasıyla ‘müslüman noel kutlamaz, yılbaşı kutlamaz, bunu yapan bizden değildir’ diye tv ekranlarında, gazete manşetlerinde, sosyal medya hesaplarında bu katliamı tetikleyenleri biliyoruz. Tıpkı Halep için ekranlarda salya sümük ağlayıp, insanları Rusya’ya karşı kışkırtıp, yine bir katil Rus Büyükelçi’yi öldürünce ağız değiştirip kınayan tetikçileri tanıdığımız gibi.

 

Geldiğimiz yer laiklik mücadelesi dönemeci. 100 yıl önce kazanılan laikliği yeniden kazanma mücadelesine dönüştü durumumuz. 30 yıl evvel sınıf mücadelesi veren partiler şimdi laiklik mücadelesi veriyor. Bu bizler için çok büyük bir geriye düşüştür.

 

Gece kulübü katliamını protesto eden sosyalistler ve avukatlar yaka paça gözaltına alındı. Laiklik çağrısı yapan sosyalistler gözaltına alındı. Ancak katil elini kolunu sallayarak geziyor ve muhtemelen bunları seyredip eğleniyor halimizle.

Görünen o ki; yapılan duble yollar, katillerimizin bizlere daha hızlı ve kolay ulaşmasından başka işe yaramıyor.

 

                                      Lütfen hayatta kalın, ve hala hayattaysanız özgür kalmaya çalışın

 

                                                                                                                              Zeynep Derya Yıldız

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

%d blogcu bunu beğendi: