Katalonya’da bağımsızlık referandumuna polisten sert müdahale: ‘It’s not Turkey, it’s Spain’ (Burası Türkiye değil, İspanya)

Katalonya’da bağımsızlık referandumuna polisten sert müdahale: ‘It’s not Turkey, it’s Spain’ (Burası Türkiye değil, İspanya)

İspanya’nın Katalonya özerk bölgesinde bağımsızlık referandumu için yerel saatle 09.00’da (TSİ 10.00) oy verme işlemi başlarken İspanya İçişleri Bakanlığı oy sandığı ve pusulalarına el koydu. Polis ve jandarmanın sert müdahalesi sonucu çok sayıda kişi gözaltına alınırken plastik merminin de kullanıldığı müdahalede 38 kişi yaralandı. Yaralılardan 3’ünün durumunun ağır olduğu açıklandı. Katalan yetkililer, Madrid’e istifa çağrısı yaptı.

İspanya’nın Katalonya Özerk Bölgesi’nde bağımsızlık referandumu için yerel saatle 09.00’da (TSİ 10.00) oy verme işlemi başlarken İspanya İçişleri Bakanlığı oy sandığı ve pusulalarına el koydu. İspanya İçişleri Bakanlığı, Twitter üzerinden el konulan sandıkların fotoğraflarını paylaştı ve “polis Katalonya’da görevine devam etmektedir” denildi.

Polisin, oy kullanmak için okullara giden Katalanlara müdahalesi devam ediyor. Sokaklara taşan müdahalede plastik mermi kullanılırken, çok sayıda gözaltı var. 3’ü ağır olmak üzere 38 kişi yaralandı.  Katalan hükümet sözcüsü ‘Vali Millo istifa etsin’ açıklamasını yaptı.

 

KATALONYA LİDERİ: İSPANYA UTANÇ SINIRINI AŞTI

Puigdemont “İspanyol devleti, hep sürecek, utanç sınırını aşan bir imaj sergiledi. Oy vermeye gelen barışçıl Katalanlara copla, plastik mermiyle, şiddetle karşılık verdi” dedi.

Bağımsızlık referandumunun geçerliliğini koruduğunu ve oy kullanma işleminin devam ettiğini söyleyen Puigdemont: “İspanyol devleti şimdiye kadar kaybettiklerinden çok daha fazlasını bugün kaybetti. Katalonya da kazandıklarından çok daha fazlasını bugün kazandı” diye konuştu.

 

Cumhuriyet

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: