Son Dakika Haberler

Kaybetmenin 50 tonu / Tülay Yıldırım EDE

Kaybetmenin 50 tonu / Tülay Yıldırım EDE
Yorum Yap

Kaybetmenin 50 tonu

Her şeyin olağanın dışında yaşandığı bir ülkedeyiz. Üstelik fazlaca sürprizlerle dolu bu topraklar. Her an gün yüzüne çıkmayı bekleyen bir olay, spekülasyon, siyasi çatışma, entrika vs sanki kapımızda nöbette. Normal/kaostan uzak olmak nedir bilmiyoruz mesela. Tıpkı seçim olayında olduğu gibi.

Belediye seçimlerini sözde geride bıraktık. Daha doğrusu geride bırakmak istiyoruz da bir türlü bırakamıyoruz diyelim. Bu seçimlerle beraber AKP büyükşehirler bazında oldukça kötü bir sonuca imza attı. Başkanlığını elinde tuttuğu birçok büyükşehiri bu seçimlerde kaybetti. Ancak, kaybetmeyi bir türlü kabul etmedi ve seçimlerden bu yana iki hafta geçmesine rağmen bazı bölgelerde itirazlardan dolayı hala oy sayımı devam ediyor. Bunlardan en önemlisi de İstanbul muhakkak.

CHP adayı Ekrem İmamoğlu 26 bin küsur fark ile başkanlığı kazanmıştı İstanbul’da. Fakat YSK seçim günü henüz oyların küçük bir kısmının sayımına ulaşmışken Anadolu Ajansı, Binali Yıldırım’ın oylarını daha fazla göstererek onu kazanmış ilan etti ve Yıldırım teşekkür konuşması bile yaptı bunun üzerine. Ancak İmamoğlu daha önce CHP’lilerden görmediğimiz bir kararlılığı gösterdi ve oylarına sahip çıktı, hakkını aradı. Keza onunla birlikte birçok insan sandık başında nöbet tutmaya başladı. Yeniden sayım olayı neredeyse bitmek üzere ve sonuç, İmamoğlu hala önde. Fakat AKP ve özellikle cumhurbaşkanı nezdinde itirazlar durulmuyor.

“Seçim sonuçlarında şaibe oluşmayan ender ülkelerden biriyiz” dememiş miydi bir zamanlar Süleyman Soylu?
“Kim ‘Sandıkta hile var’ diyorsa, bilin ki kaybetmiştir” diyen Bekir Bozdağ değil miydi? Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın “Sandıklarda tüm partilerin temsilcileri görev alır ve farklı siyasi partiler orada bulunduğu için sandıkta hile yapılması gerçekte mümkün değil” şeklindeki sözleri neden havada asılı kaldı?
“Şaibesiz bir seçim yapılıyor” diyen Bülent Tüfekçi yalan mı söyledi yani?

Bir mitingde şu sözleri dile getirmişti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

“Sandık, demokrasinin namusudur. Sandığa hazırlanırsın, sandıktan neticeyi alırsan biz de seni alkışlarız ama neticeyi sandıktan alamıyorsan, başka yollara başvurarak bu milletin huzurunu kaçırma. Sandık sonucuna saygı duymak, her siyasi parti için zorunluluktur. İşte Ak Parti, bunun teminatıdır. İktidarımız bunun teminatırıdır. Kardeşlerim, Allah’ın izniyle burası ne Mısır’dır ne Suriye’dir. Çünkü Türkiye artık bu işin olgunluğuna ulaşmıştır. Dolayısıyla sandıktan çıkan neticenin takdire şayan olduğu bir ülke durumundadır ve dünyada da demokrasinin örneği olduğu bir sınıftadır.”

Tuhaf ki şu an tüm bu sözler yutuldu AKP tarafından. Seçimde hile yapıldığı, seçimle darbe girişiminde bulunulduğu, CHP ve HDP’ye oy verenlerin FETÖ’cü ya da PKK’lı olduğu empoze edildi AKP yandaşlarının zihnine. Yandaş gazeteler gerek muhalif partilere, gerekse muhalif seçmelere hain, terörist, darbeci damgası vurdu alenen. Yani bu ülkede AKP galipse ve siz ona oy verdiyseniz sorun yok ama bunun aksi bir durumda bilin ki darbe vardır ve farklı hareket eden herkes hain, terörist, darbecidir iktidar nezdinde.

Madem muhalifler bu şekilde damgalanacak ve muhalefet kazandığında kaos yaratılıp galibiyet kabul edilmeyecek, neden seçim yapılıyor o vakit ve neden demokratik seçimden söz ediliyor? Eğer herkes isteği yönünde oy kullanamayacaksa ve seçiminden dolayı yaftalanacaksa, o zaman adaletten, demokrasiden bahsetmek saçma ve komik değil mi?

Kimse önceden sarf ettiği lafları yutmasın ve sandığın iradesine saygısızlık etmesin! Burada halkın iradesi söz konusu ve bu iradeyi ezip geçmeye kimsenin hakkı yok! Yaftalamak da kimsenin harcı değil! Uzun lafın kısası;

Adamı hasta etmeyin, verin artık şu mazbatayı!

Tülay Yıldırım EDE

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: