Kemal Karataş ‘ortak aday’a rest çekti: 30 ilçeyi almakta kararlıyım 

Kemal Karataş ‘ortak aday’a rest çekti: 30 ilçeyi almakta kararlıyım 

İzmir İl Kongresi yaklaşırken 30 ilçeyi de almaya kararlı olduğunu açıklayan Karataş kesin konuştu. Karataş, bunu gerçekleştiremediği takdir de güven oyuna başvurup, kararı örgüte bırakacağını belirtti.

”Ben çalışmayı vaat ediyorum, çalışan insanlar kazanırlar”

Yenigün gazetesinden Gizem TABAN’ın aktardığı habere göre; CHP İzmir İl Kongresi’ne sayılı günler kala il başkanlığına adaylığını açıklayan 2. isim CHP İzmir eski İl Başkanı Kemal Karataş oldu. Karataş, ”İzmir’de, yeniden daha iyi sonuçlar alabilmek, AK Parti’nin İzmir’i ele geçirme projelerine son vermek, onları durdurmak için il başkanlığına aday oluyorum” dedi. 7 Ocak’ta gerçekleşecek olan CHP İzmir İl Kongresi için il başkanlığına adaylığını resmi olarak açıklayan CHP İzmir eski İl Başkanı Kemal Karataş, ”Mevcut iktidarın bu ülkeye biçmek istediği bir yeni yönetim şekli, ülkemde çağdaş, Atatürkçü, Cumhuriyetten yana olan ve laik insanları kaygıyla düşündürüyor. Böyle bir dönemde Türkiye, 2019’da belki de 2018’de yapılacak erken seçimlerde bir rejim değişikliği ile karşı karşıya. 2019’da bunu ya durduracağız ya durduracağız. Eğer Cumhuriyet’ten yanaysak, Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’sinde yaşamak istiyorsak, çağdaş ve laik bir Türkiye’de yaşamak istiyorsak, hepimiz bu mücadelenin içinde olmak zorundayız. İşte böyle bir dönemde, İzmir’de, yeniden daha iyi sonuçlar alabilmek, AK Parti’nin İzmir’i ele geçirme projelerine son vermek, onları durdurmak için il başkanlığına aday oluyorum”dedi.

‘GÜVENİLİR CHP’

Partide görev yaptığı süredeki çalışmalarını anlatan Karataş, ”Bu Parti’de çok uzun zaman görev yaptım. Görev yaptığım dönemler hep başarılarla dolu olmuştur. Örnek verecek olursak, 1987’de siyasi yasakların kaldırılması ile ilgili bir referandum yapılmıştı. Örgütümle öyle bir referandum yaptık ki, referandumda tüm Türkiye’de ‘hayır’ çıkarken sadece İzmir’de 70 bin farkla siyasi yasakları kaldırdık. Daha sonra 1989 yerel seçimlerinde de il başkanıydım. O dönemde de Tire ilçesi hariç tüm belediye başkanlıklarını kazanan bir il başkanıydım. Bunları tabi ki örgütümle yaptığım çalışmalarla, halkın içinde yaptığım siyasi mücadeleler ile başardım. 2009 yılında da 30 ilçeyi alacağım demiştim, buna kimse inanmamıştı. Ancak, yaptığım çalışmalarla, belirlediğim adaylarla, toplumla kurduğum diyalogla, halkla iç içe yaşadığım siyasi mücadelenin sonucunda 30 ilçeyi almıştık. Ama bir seçim yanlışlığı dolayısıyla Bayındır’ı kaybettik. Şimdi 2019’a CHP İzmir örgütünü hazırlamak istiyorum. Milletvekillerimle, belediye başkanlarımla, ilçe başkanlarımla tüm örgütümle el ele, omuz omuza olacağım. İnanmış insanlarla CHP’yi yeniden daha güvenilir, daha desteklenir bir parti konumuna getirmeye and içtim” dedi.

‘ALMAYA KARARLIYIM’

İzmir’de 30 ilçeyi de almaya kararlı olduğunu söyleyen Karataş, bunu gerçekleştiremediği takdir de güven oyuna başvurup, kararı örgüte bırakacağını belirtti. Karataş, ”Ben çalışmayı vaat ediyorum, çalışan insanlar kazanırlar.Toplumla bağ kuran, diyalog kuran insanlar kazanırlar. İzmir halkı CHP’nin hep yanında olmuştur. Ama bunun rahatlığı ve tembelliği içersinde olmayacak bir CHP örgütünü kurmak istiyorum. ‘Yaşam biçimim değşmesin, başka alternatifim yok, bu yüzden CHP’ye oy vermek zorundayım’ demeyen bir halk yaratmak istiyorum. Kaybedilen 8 belediyeyi almaya kararlıyım. Eğer alamazsam, 28’de kalırsam, delegelerimi, milletvekillerimi, CHP’nin akil insanlarını ve örgütümü toplar güven oyuna başvururum. Bırak derlerse bırakırım, devam et derlerse devam ederim. Ben hiçbir koltuğa yapışacak bir adam değilim. Örgütümün başını hiç eğdirmedim. Partimin yönetmeliklerine ve tüzüğüne son derece bağlı biriyim. İlçe başkanları toplantı halinde. Bu toplantıların sonucunda bana bu görevi sürdür derlerse, örgütümle, yaratacağım kadrolarla, inançlı insanlarımla yola çıkmaya kararlıyım” diye konuştu.

 ‘YANLIŞ ADIM’

Aziz Kocaoğlu’nun yaptığı görüşmeler sonucu ”uzlaşı adayı” olarak Deniz Yücel’i önermesi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Karataş, ”Her birisi iyi niyetli olabilir. Saygı duyarım. Bu süreci çözmeye yönelik adımlar atmış olabilirler. Ama yanlış adımlardı. Keşke bunu tüzüğe ve yönetmeliklere bağlı olarak il yapabilseydi. Bu ilin hakkıdır. Bir dönem biterken yeni kongre süreci geldiğinde mevcut il başkanı ve onun yönetimdekiler bu süreci üstlenirler. İlçe başkanları bir araya gelerek bir toplantı düzenleyip, komite kurdular. Şimdi bu süreci o komite yürütüyor. Bu doğru bir adımdır” ifadelerini kullandı.

‘KRİTERLERE UYGUNUM’

İlçe başkanlarının il başkanı olacak kişi için kriterlerini belirlemek adına kurdukları komite hakkında görüşünü açıklayan Karataş, komitenin yayımladığı kriterlere kendini uygun gördüğünü ifade etti. Karataş, ”Görevde bulunmadığım süreçte dahi her gün siyasetin içindeydim. Görevde bulunduğum dönemlerdeki başarılarım biliniyor. Şimdiye kadar halk ve örgütüm dışında kimsenin önünde eğilmedim. İlçe başkanlarımızın kurduğu komitenin belirlediği kriterlere kendimi uygun görüyorum. Mücadeleci, örgütün içinden gelmiş, azimli, kararlı ve kimseye boyun eğmeyen biriyim” dedi.gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?