Kemal Kılıçdaroğlu Çorum mitinginde konuştu: “Tefeciye borç ödemek için satıyorlar”

Kemal Kılıçdaroğlu Çorum mitinginde konuştu: “Tefeciye borç ödemek için satıyorlar”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Çorum’da ‘Şeker vatandır, vatan satılamaz’ şiarıyla düzenlenen ‘Şeker Miting’inde konuştu.

Fotoğraf: Haydar KOÇAK

Sabah erken saatlerde Çorum’daki mitingde olabilmek için tüm CHP kadroları yola çıktı.

Çorum’da Saathane Meydanı’nda saat 11.00’da başlayan mitinge CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da katılım gösterdi. Miting binlerce kişi katılımıyla gerçekleşti.

Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada, şeker fabrikalarının zarar etmediğini, ‘zarar ettirildiği’ni söyledi. CHP lideri, “Tefeciye borç ödemek için satıyorlar” dedi.

CHP liderinin açıklamaları şöyle:

“Dünyanın her tarafında Çorum ve tarihi çok iyi bilinir. Burada sadece Çorum’a değil Türkiye’ye de sahip çıkıyoruz. Şeker vatandır, vatan satılmaz, diyoruz. Kurtuluş Savaşı’nda en çok şehit veren kentlerden biridir Çorum. Bu ülkenin Milli Kurtuluş Mücadelesi’nden Afrin’e kadar bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Bütün gazilerimizi kucaklıyoruz.

Bu bir parti mitingi değil. Bu bir cumhuriyet, vatan, şeker, tarım, işçi mitingidir. Bu miting alınteri mitingidir. Her partiden insanın alınterine değer verdiğine, şekere önem verdiğine inanıyorum, ‘Türkiye’nin her tarafında fabrikalar olsun’ dediğini düşünüyorum. Bu  miting vatan sevgisi mitingidir.

Cumhuriyet tarihini, Milli Kurtuluş Mücadelesini bileceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları milletle birlikte mücadele ettiler. Savaşı kazandık, Anafartalar, Antep, Maraş Adana’da düşmanla mücadele ettik, kazandık. Ama bir baktık bez, şeker üretemiyoruz, sanayi yok. Gazi Mustafa Kemal 1923’te İktisat Kongresi’nde şunu söylüyordu: “Siyasal ve askeri zaferler ne kadar büyük olurlarsa olsunlar ekonomik zaferlerle taçlandırılmazsa ülke bağımsızlığını koruyamaz.”

Mustafa Kemal Atatürk şeker fabrikalarının temelini attı. Milli paramız ne zamandan beri milli bankalarda basılıyor? Osmanlı’nın tüm dönemini alın 30’lara kadar dışarıda basılır. Merkez Bankası’nı 1930’da kurduk, ilk kez bastık. Milliyetçilik sözle değil eylemle, fabrikayla, emekle olur. Yabancının ürettiğini tüketmek milliyetçilik değil, benim fabrikalarım çalışacak.

Bugün şeker fabrikaları bizim için çok değerli. Atatürk, İnönü, Menderes, Demirel, Ecevit, Erbakan, Özal şeker fabrikaları kurmuş. Bütün Başbakanlar kurmuş. Şeker fabrikası kurmayıp başbakanlık koltuğuna oturan 1 kişi var. Onu da siz biliyorsunuz. Hayatında şeker fabrikası kurmayan çıkmış, ‘şeker fabrikalarını satacağım’ diyor. 1 kilo şeker bile dışarıdan geliyor. Dünyanın her tarafına şeker ihraç edebileceğiz. Allah vergisi topraklarda yaşıyoruz. Şeker pancarı üretiminde Türkiye dünya beşincisi. Bunu hazmedemiyorlar. Ayağınızı kaydırıp ‘Biz size şeker satarız’ diyorlar. Planlı tek ürünümüz şeker pancarı. Karadeniz ve Akdeniz kıyıları hariç bütün bölgelerde yetişebilir. Şeker pancarı demek niteliksiz işgücüne istihdam yaratmak demektir. Şeker pancarının posası hayvancılıkta önemlidir. Hayvancılık alanında Türkiye 15-20 yıl önce sadece Türkiye’yi değil Orta Doğu’yu besliyordu. Şimdi besmelesiz et ithal ediyoruz. Yem fiyatlarına bakın, son 1 ayda yüzde 50 arttı. Eti de hayvancılığı da bitirdiniz. Şekeri de bitirecekler.

Şeker pancarı tarlası 3 kat fazla oksijen veriyor. Şeker pancarından sonra başka ürün ekince daha fazla verim alırsınız. Şeker pancarı ayrıca stratejiktir. Van’ın Erciş’ini düşünün. Şeker fabrikasından çiftçi de esnaf da kazanıyor. (İktidar) Orayı kapatacağım, diyor. Rize’nin çay, Karadeniz’in fındığı nasıl stratejikse Muş’un, Yozgat’ın fabrikaları da stratejiktir.

Her evde şeker var. Birilerinin sarayında şeker yok. Kilo aldırıyormuş onun yerine bal, badem unu kullanıyorlarmış. Elinize yüzünüze dursun. Millet 1 liraya muhtaç. ‘Şeker fabrikalarının satışını durdurdum’ de, gelip tebrik edeceğim.

Vatan ve bayrak ne demek birilerine ders vermemiz gerek. ‘Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır’ diyor şair. O bayrak göklerde dalgalanırken gururlanırız. Aynı şair ‘toprak, uğrunda ölen varsa vatandır’ diyor.

-Vatandaş üretiyor, kazanıyorsa eyvallah. Masaya otur, al eline viski bardağını dışarıdan mal gelsin Türkiye üretmesin, ekonomik gücünü tekellere versin, diyenlerin yanında değilim. Vatanı vatan yapan Rize’nin çayı, Zonguldak’ın kömürü, Karadeniz’in fındığı, Yozgat’ın yeşil mercimeğidir. Bu vatanda üretip, hakça bölüşeceğiz. Ne ezien ne ezilen insanca hakça düzen kuracağız.

Vatanı vatan yapan gidip askerliğini yapandır. Ankara’daki beylerin çocukları askere gitmeyecek, garibanın çocuğu gidecek kalkıp şehit edebiyatı yapacaksın. Benim bunlara karnım tok. Vatanı vatan yapan davul zurna klarnet çalmak değil acıyı paylaşmaktır.

Niye satıyorlar şeker fabrikalarını? Bir ülkeyi yönetenler yakayı tefeciye kaptırdıysa her şeyi satarlar. 15 yılda dışarıda özellikle Londra’da bir avuç tefeciye 150 milyar dolar faiz ödediler. Buradan Ankara’daki beylere çağrı yapıyorum, çıkıp ‘bu yalan’ desinler. Tefeciye borç ödemek için satıyorlar. İçeride bir grup tefeciye ödedikleri faiz 675 milyar lira. Çıkıp ‘Ey Kılıçdaroğlu yalandır’ de, şapka çıkaracağım. Diyemez, çünkü devletin rakamları. Devleti yönetemiyorlar. Yönetmek için koltuk ittifakı kurdular. Biz vatan, şeker, bayrak ittifakı kuruyoruz. Biz koltuk değil işçiye hakkını vermek isityoruz.

15 yılda Etibank, Sümerbank, petrokimya, Makine kimyalar satıldı. 60 milyar dolar aldılar satışlardan. Dünyanın borcunu aldılar yine yetmedi. Şimdi şeker fabrikalarını satmak istiyorlar. Bu milletin vicdanına, ahlakına, sağduyusuna sesleniyorum: Niye satıyorsun, işçiler çalışıyor. Dışarıdakiler şeker fabrikalarını sat diyor emredersiniz, diyor. Et Balık Kurumunu, SEKA’yı, TEKEL’i sat diyor, ’emredersiniz’ diyor. Yem sanayisini sattılar. Saman ithal ediyoruz. Toprakları bereketli, insanları çalışkan. Saman ithal ediliyorsa bir dert var demek ki. Saman ithal eden yöneticlerden bu memlekete hayır gelmez.

Bu fabrikalar zarar ediyor, diyorlar. Sizi kandırıyorlar, zarar etmiyor. Zarar etmiyor, ettiriliyorlar. Alpullu Şeker Fabrikası, Ağrı, Samsun Çarşamba, Balıkesir Susurluk şeker fabrikaları 4 yıldır üretim yapmıyor. Üretim yapmayan yer kar eder mi? Milleti kandıracaklarını düşünüyorlar. Milletin karnı doydu. Hiç bir fabrika zarar etmiyor. 4 fabrikada müdür, yardımcılar, geçiçi işçiler var. Üretileni başka fabrikaya taşıyorsun dönüp zarar etti diyorsun. Türkşeker var. Şeker üreten dünyadaki şirketlerin önde gelenlerinden 14. sırada. Senin kaç fabrikan var 14. sırada. İş kazalarında birincisin, ithalatta öylesin. 2002’de 280 bin ton Türkiye şeker ihraç ederdi. 2016’da ithal ediyor. Fabrika, işçi tarla var niye çalıştırmyorsun?

Yozgat’ın kokulu yeşil mercimeği dünya markası, mercimeği, ayçiçeğini, pamuğu, nohutu, eti ihtal ediyoruz. Bu bereketli toprakları kim ekecek. Türkiye Cumhuriyetinin nüfusu 81 milyon. Kim besleyecek? Egemen güçler ‘et, mercimek üretmeyin, bizden satın alın’ diyor. Tarım bakanımız Fransa’dan şovalye madalyası aldı. Fransız tarımına katkılarından ötürü. Bu bile başlı başına çiftçinin sorgulaması gereken bir şeydir. Hollanda, Fransa, İngiliz çiftçisi için çalışıyorsunuz. Onlar üretecek biz dövizle ordan alacağız. Sonra madalya alacaksınız. O madalyayı alıp başka yere koysunlar. Biz çalışana, üretene madalya vermek istiyoruz.

Fabrika kapanırsa işsizlik artar. Esnafa gitmeyecek mi, kahvede oturmatyacak mı, bakkala manava gitmeyecek mi? Hangi parayla ödeyecek? Şeker fabrikalarında çalışıp kazandığı parayla. Esnaf kardeşlerimizin de buna sahip çıkması lazım.

15 yıl önce dünyada kendi kendine yeten 7 ülke var denirdi. Türkiye artık bu ülkeler arasında değil.

TRT Haber’den bir haber okuyacağım size. 13 Mayıs 2014 tarihli. Saat 10.26. ‘Türkiye Sudan’da tarım  arazisi kiraladı. 99 yıllığına kiralanan arazide kanola, pamuk, yağlı tohum üretilecek, Türkiye’ye daha ucuza gelecek.” Türkiye’de toprak kalmadı. Hükümet gidiyor Sudan’da arazi kiralıyor. AK Partili kardeşlerimize seslenmek isterim. Oy verip iktidara getirdiniz. İktidar kendi vatandaşına ihanet ederse ona dur demek lazım.

Çorum meydanından Ankara’daki beylere seleniyorum: 780 bin dönüm araziyi Sudan’da kiraladın mı, ne ektin ne biçtin, ne satın aldın?Dünyada hangi devlet kendi çftçisiyle rekabet eder? Bunların arkasında nişasta bazlı şeker var. Pek çok ülkede gıdada kullanılması yasak. Hangi üründe şeker pancarı kullanılmışsa gidin onu alın. Yabancının ürününü almayalım.

Şeker pancarı üretimi kasıtlı olarak engelleniyor. Kota getiriliyor.

Türkiye’nin 5 temel sorunu var. Bunları aşmak zorundayız. Bunları aşmanın yolu üretimden geçer.

Müflis tüccar gibi her şeyi satarak kimse iflah olmamıştır. Egemen güçlere teslim olmayacağız. Kurtuluş Savaşı vererek islam dünyasına örnek olduk. Hepsinde cumhuriyet kuruldu. Şimdi cumhuriyeti demokrasiyle, alınteriyle taçlandıracağız. ”

Kaynak: Vişne Haber Ajansı

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: