Kemik Suyu Tarifi / Gülüş Poyraz

Merhaba hanımlar bugün size dondurucunuzda her zaman olması gereken et suyunu nasıl pratik bir şekilde yapıp saklayabileceğinizi anlatacağım.

İhtiyacımız olan şey elbette kemik

Kasabınız tanıdıksa kemikleri bedava verir yoksa gözü kardan dönmüşse kilosunu 5-6 liraya satıyorlar haberiniz olsun.
Kemiği alıp düdüklü tencereye koyuyoruz. Ben yıkamıyorum çünkü uzmanlar bu konuda fikir ayrılığı yaşıyorlar. Bazı uzmanlar et ve kemiğin yıkanmasının kalitesini bozacağını söylüyor. Bazıları ise yıkanmasında sakınca yoktur ama yıkamak ete, kemiğe ekstra bir hijyen sağlamaz görüşündeler. Onlar tartışmaya devam etsin ben de kalitesini bozduğunu düşünüyor suya tutmanın da sadece anlık iç rahatlatacağı düşüncesi ile yıkamıyorum. Takdir sizin içim raat etsin diyorsanız şöyle bir yıkayabilirsiniz.

 

Kemiğin üzerini geçecek kadar su ekliyoruz. Ben su miktarını biraz daha çok tutuyorum çünkü kaynadıkça su eksiliyor ve insanlar sürekli üzerine su ekliyor. Bunun besin değerini düşürdüğü kanaatindeyim. En başından su miktarı iyi ayarlanırsa yeni su eklemeye o kadar az gerek duyarsınız. Ocağa alıp kaynatmaya başlıyorum. Kaynatıktan sonra kısık ateşe alıp en az 1 saat kaynatıyorum.

 

Sonra altını kapatıp kapağını açıyorum. Benim düdüklü tenceremin kapağını havasını boşaltıp sıcakken de açabiliyorum sizinki emniyetli değilse aman dikkat edin soğusun iyice sonra açın kapağını. Kapağını açtıktan sonra içine bir çimdik karabiber, 1 havuç, bir kaşık kadar da organik sirke ekliyorum. Bunun nedeni kemikte bulunan minerallerin suya geçişini kolaylaştırmak. Sonra kapağını kapatıp tekrar ocağa alıyorum en az yarım saat daha pişiriyorum. Piştikten sonra kapağını açıp bir süre sonra tuzunu ekliyorum. Çabuk tüketecekseniz tuz eklemenize gerek yok. Ama bazen benim dondurucuda 3 ay kaldığı oluyor kemik sularının bu nedenle tuz ekliyorum çoğu zaman.

 

Yeter miktarda soğuduktan sonra süzüyor ve bu şekilde kullan at bardaklara dolduruyorum.

 

 

Cam kavanozlara alıp saklayanlar da var öyle de yapabilirsiniz böyle bana daha pratik geliyor. Bardakları buzluğa kaldırıyor iyice donmasını sağladıktan sonra bardakları kenarından kırarak kilitli buzluk poşetlerine alıyorum ve dilediğim zaman içinden alıp istediğim kadar kullanıyorum. İşte benim kemik sularım 🙂

Afiyet şifa olsun hepinize 🙂

%d blogcu bunu beğendi: