KESK üyesi emekçiler 59’uncu haftada da eylemdeydi

KESK üyesi emekçiler 59’uncu haftada da eylemdeydi

KHK ile ihraç edilen KESK üyesi emekçilerin İstanbul’daki direnişi bugün 59. haftasına girdi.

Bakırköy
Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda saat 14.00’te buluşan emekçiler direniş alanını düzenledikten sonra oturma eylemlerini başlattılar. “İşimizi ekmeğimizi geri alacağız” pankartını çan emekçiler müzik yayını eşliğinde imza kampanyalarını sürdürdüler.
Saat 15.00’teki basın açıklamasını direnişçilerden Filiz Doğan okudu. OHAL ile birlikte artan baskı ve saldırıları teşhir eden Doğan açıklamaya şu ifadelerle devam etti:
“Bizler okullarda cemaatleşmeye, tacize ve tecavüze karşı mücadele veren emekçileriz. Eğitim ve sağlığın özelleştirilmesine hayır dedik.

Parasız, bilimsel ve demokratik eğitim istedik. Yıllardır emek mücadelesi verilen bizlerin, adına KHK denilen kağıt parçalarıyla bir gecede işten çıkarılması AKP’nin içine düştüğü aciziyeti göstermektedir. AKP böyle yaparak kendine muhalif olanları susturacağını, evlerine çekileceklerini ve sineceklerini düşündü. Ama yanılıyor; bizler her zamankinden daha ok sesimizi çıkaracağız ve işimizi geri istemeye devam edeceğiz.

AKP’nin yaptığı haksızlığa, hukuksuzluğa sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz. Tabii ki ülkeye demokrasi, laiklik ve barış gelene kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

Emekçiler “Zafer direnen emekçinin olacak!”, “AKP’nin memuru olmayacağız!”, “İşimizi geri alacağız!”, “AKP gidecek biz kalacağız!” sloganlarını haykırdı.

Kadıköy
Destekçileriyle birlikte eşyalarını Altıyol’daki direniş alanına taşıyan direnişçiler “KHK’lar gidecek biz kalacağız!” pankartını açarak “İşimizi geri alacağız!” sloganıyla eylemlerine başladı. Ali Haydar Arıkuşu tarafından okunan basın açıklaması şu ifadelerle başladı:

“Bizler başta eğitim ve sağlık olmak üzere tüm kamusal hizöetlerin tüm yurttaşlar için ücretsiz olması gerektiğini savunan; eğitimde tarikat ve cemaat yapılanmalarına karşı bilimsel, demokratik, laik, anadilde ve kamusal eğitimi savunan; birer rant ve yağma alanına dönüşen, keyfiyetin, kayırmanın ve yandaşlığın kol gezdiği, ‘bize oy verenlere hizmet edeceğiz’ diyen belediyecilik anlayışına karşı olan kamu emekçileriyiz.”

Savundukları bu düşünceler nedeniyle, AKP’nin kendilerini ihraç ettiğine dikkat çekilen açıklamada toplum üzerindeki baskıların arttırıldığı, “FETÖ”nün ardından başka cemaatlerin kadrolaştığına değinildi. Açıklama, tüm bunlara karşı verdikleri mücadelenin herkes için olduğu vurgulanarak, direnişe destek ve mücadele çağrısıyla sona erdi.

Açıklamanın ardından müzik yayınıyla oturma eylemine başlayan direnişçilere, çevreden geçenler de imza kampanyasına katılarak destek verdi, sohbet etti. Sohbetlerde AKP iktidarının zorbalığına duyulan tepki öne çıktı. Bir kadın da oğlunun üniversite mezunu olmasına karşın garsonluk yapmak zorunda kaldığını anlattı. Eylem çekilen halaylar ve sloganlarla devam etti.

Direnişçilerden Özgür Karadaş bir konuşma yaparak çevredekilere seslendi. AKP’nin gerici ve çocuk istismarcısı Ensar Vakfı gibi yapılanmalara gençliği teslim etmeye çalıştığını, Boğaziçi Üniversitesi’nde olduğu gibi ilerici öğrencileri okullardan atmaya çalıştığını dile getiren Karadaş, AKP’ye karşı mücadele çağrısı yaptı.

Eylem sırasında “AKP’ye teslim olmayacağız!”, “Direne direne kazanacağız!” sloganları haykırıldı.

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: