Ketojenik diyette neler yenmeli? Karbonhidratı kısıtla, yağ ve proteini arttır.

Ketojenik diyette tüketebileceğiniz 7 besin

Son yılların popüler diyetlerinden ketojenik diyetle sağlığınıza ve formunuza kavuşmanız mümkün. Ketojenik diyet nedir ve diyeti yaparken neler tüketilebilir?

Ketojenik diyet düşük karbonhidratlı, protein ve özellikle yüksek oranda yağ içeren bir beslenme stilini. Bu diyette amaç vücudu enerji sağlamak için yağ yakmak zorunda bırakmak. Bu nedenle de karbonhidrat kısıtlanıp yağ ve protein arttırılıyor.

 

Neler Tüketilmeli?

1. Avokado

Ketojenik diyetin besinlerinin başında avokado gelir. Avokado, sağlıklı yağ, vitamin, lif ve mineral kaynağıdır. Tokluk hissini arttırarak kilo vermeye yardımcı olur. Güçlü antioksidan özelliği sayesinde hastalıklara karşı savaş açar. Kolesterolü düşürür ve kalp dostudur.

 

2. Yumurta

Yumurta, protein deposudur ve bir yumurtada sadece 1 gram karbonhidrat içerir. Tokluk hissini arttırır. Yumurta sarısının içerisinde A, D, E, K, B-12, demir ve vitamin değerleri bulunur. Bu nedenle yumurtayı sarısı ile beraber tüketmek çok önemlidir.

 

3. Balık

Omega-3 yağı sağlıklı bir yaşam için alınması gereken en temel yağlardandır. Somon, sardalya, uskumru, lüfer, alabalık tüketilmesi gerekenler arasındadır. Bu yağlar nörolojik hastalıklara karşı iyi gelir, kalp krizi riskini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, kansere karşı korur.

 

4. Zeytinyağı

Kalp rahatsızlıklarına iyi gelir, kan şekerini düzenler, kemik hastalıklarına karşı korur, sindirimi kolaylaştırarak kilo vermeye yardımcı olur. Yemeklerinizde ve salatalarınızda zeytinyağını rahatlıkla tüketebilirsiniz.

 

5. Peynir

A, C, D, E, K, B12, B6 vitamini açısından oldukça zengin olan peynir sağlık açısından inanılmaz faydalı besinler arasında yer alır. Tansiyona iyi gelir, kemikleri güçlendirir, bağışıklık sistemini güçlendirir, strese karşı etkilidir.

 

6. Brokoli

İçerisinde potasyum, kükürt, lif, B1 ve C vitamini bulunur. Kolesterol seviyesini düzenler, zayıflamaya yardımcı olur, göz hastalıklarına iyi gelir, kan basıncını düzenler ve kansere karşı sizi korur.

 7. Fındık

Atıştırmalık olarak tüketebileceğiniz fındık;  demir, kalsiyum, çinko, magnezyum, protein ve Omega-3 açısından çok zengindir. Kalp hastalıklarına karşı iyi gelir ve sinir sistemine iyi gelir.

 

kaynak: Hürriyet

%d blogcu bunu beğendi: