Kılıçdaroğlu Grup Toplantısında Konuşuyor

CHP lideri Kılıçdaroğlu mecliste düzenlenen grup toplantısında konuştu. Medyada canlı olarak verilen konuşma Erdoğan’ın konuşmasına bağlanmak için kesildi. Kılıçdaroğlu: “Bu korkunun göstergesidir”

TBMM’nin açılması ile art arda grup toplantıları yapıldı. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ardından CHP’nin grup toplantısı yapıldı. Genelbaşkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeminde  “referandum” ve “Varlık Fonu” vardı. Canlı verilen yayın kesilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  TOBB ekonomi şurasındaki konuşmasına bağlanıldı. Kılıçdaroğlu, bu konuşmanın saatinin 12.30’dan 13.30’a alınarak kendi konuşmasının gölgelenmeye çalıştığını ima etti. Halk Tv, Kılıçdaroğlu’nun canlı yayın konuşmasını ara vermeden yayınlamaya devam etti. Kılıçdaroğlu, bu durumu eleştirerek: “Bu korkunun göstergesidir.” dedi.

“Herkes yargılanabilir, iddiada da bulunabilir ama geç gelen adalet adaletsizliktir. Hiçbir gazetecinin hapiste olmasını istemeyiz. diyen Kemal Kılıçdaroğlu tutuklu gazetecileri de hatırlattı. Ve “Neden içerdeler?” diye sordu.

 

“TEK ADAM” SİSTEMİNE VURGU

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında referandumda ‘tek adam’ sisteminin oylanacağını vurgulayarak bunun çok tehlikeli olduğunu belirtti ve “Bu kadar yetkiyi tek bir kişiye verirseniz Türkiye’yi maceraya sürüklemiş olursunuz” dedi. Kılıçdaroğlu; “Şu soruyu her gittiğiniz yerde sorun: 15 yıldır iktidarsınız. Parlamentodan çıkarmak isteyip de çıkaramadığınız kanun oldu mu, yok. O yüzden bu değişikliğin sebebi ne? Neden şimdi, parlamento yetkisini bir kişiye devrediyorsunuz? Bu sorunun cevabını biz bilmiyoruz, siz de bilmiyorsunuz. Bu sorunun cevabını hayırla perçinleyelim. Tek adam rejimi, her şeye muktedir olacak” diye devam etti.

2010’da ne diyorlardı, ‘Üstünlerin hukukunu değil, hukukun üstünlüğünü sağlayacağız’ diyorlardı. Vatandaşımız da itibar etti, evet dedi. Ne oldu, yargıyı kime teslim ettiler, FETÖ’ye. Danıştay’ı, Yargıtay’ı, mahkemeleri… Müsteşarı, genel müdürü, emniyet müdürü, büyükelçileri… Meclis var, başbakan var, bakanlar var ve paralel bir devlet kurdular. Şimdi bütün yetkiler bir kişide. Getirilen değişikliğin ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmak için bunları ifade ediyorum. Bir kişi her şeye muktedir olacak.

 

BU ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ MİLLETİN HANGİ SORUNUNU ÇÖZECEK?

Terör sorununu çözecek mi, işsizliği çözecek mi, Türk Lirası’nın yabancı paralar karşısında değerini koruyor mu, komşularımızla bozulan ilişkilerimizi düzeltecek mi, gıda fiyatları düşecek mi, ekonomik istikrar sağlanacak mı, bozulan eğitim sistemi düzelecek mi hayır, o zaman biz bu referandumda ‘hayır’larımızı çoğaltmalıyız.

15 yıldır iktidarlar, başbakan, bakanlar kendilerinden. Arzu edip de çıkaramadıkları bir karar var mı, hayır. Başbakanlığı kaldırıyorlar, bakanları da bitiriyorlar. Bunlar neyi eksik yaptılar? Sayın Binali Yıldırım’a soruyorum cevap yok, Sayın Bahçeli’ye de soruyorum cevap yok. AKP’liye soruyorum, ondan da cevap yok. Niye bunu milletin önüne getiriyorsunuz? Arzu ettikleri bir televizyon kanalında, siyasi parti liderleri bir araya gelsinler tartışalım. Medeni bir şekilde televizyonlara çıkalım, bu değişikliğin Türkiye’nin lehine mi aleyhine mi olduğunu tartışalım.

 

‘Bu değişiklikle çift başlılığı kaldıracağız’

Diyorlar ki, ‘Bu değişiklikle çift başlılığı kaldıracağız’. Devlette çift başlılık olmaz. Yaptıkları çift başlılığı anayasal hale getirmek. Ne olacak, hem başkan, hem partinin genel başkanı, tarafsız, hem taraflı. Başkanı kim temsil edecek, vali ve partisinin il başkanı. Bu anlattıklarım doğru değildir diyorlarsa çıkıp söylesinler. Bununla da yetinmiyorlar, ‘Sen devletin yapısını ve işleyişini değiştirebilirsin’ diyorlar. Bir kararname ile bakanlıkları kapatacak. Bu kadar yetkiyi bir kişiye verirseniz, yarın Türkiye’yi bir maceranın içine sürüklemiş olursunuz. ‘Bu yetkiler yoktu’ diyemiyorlar.

Tek adam rejiminin son örneği Hitler’dir. Ben bunları anlattığım zaman, milletin kafası karşıyor diyorlar. Hiç kimse endişe etmesin, Kılıçdaroğlu söylerse doğruyu söyleyecek. Ben anlatmak zorundayım, onlar da desinler ki, ‘Kılıçdaroğlu’nun şu sözü yanlış’. Ama diyemiyorlar.

 

Apartman Yöneticisi Denetleniyor, Varlık Fonu Denetlenemiyor

Apartman yöneticisi bile denetleniyor. Koskoca Varlık Fonu denetlenemiyor. KHK ile bunu yaptınız. KHK ne için çıkarılmıştı. “Teröre karşı hızlı ve kararlı bir şekilde karar alıp hayata geçirmek” için çıkarılmıştı. Peki bu Varlık Fonu’nun, “hayırsız evlat fonunun” terörle ne ilgisi var. Varlık Fonu ilk çıkarıldığı zaman biz CHP olarak denetlenmesi gerektiğini söyledik. Kabul edilmedi. Peki bu cesareti kimden alıyorlar? Anayasa Mahkemesinden. O Anayasa mahkemesi,anayasayı temsil etme özelliğini kaybetmiştir, açık söyleyim. Milletin çıkarlarını savunan mahkeme olmaktan çıkmıştır. Bir Anayasa mahkemesi iktidarın emrini, açıklamasını beklerse o Anayasa mahkemesi anayasa mahkemesi değildir. Hukuka ihanet ediyorlar. Milyarlarca liraya el koyacaksınız, birilerine peşkeş çekeceksiniz ve Anayasa mahkemesi sessiz kalacak. Kimden talimat bekliyorlar. İçime sindiremiyorum, doğru da bulmuyorum. Dün verdiği kararı yalanlayan, her önüne gelenin önünde düğmelerini ilikleyen mahkeme mi olur?

Türkiye güçlenecekmiş. Yeni bir kaynak mı yarattınız ki güçlenecek. Tüketen ülke değil, üreten ülke güçlüdür.

 

 

%d blogcu bunu beğendi: