Kim Jong-un’un kardeşinin ölüm nedeni belli oldu

Kore Demokratik Halk Cumhuriyet (KDHC) Devlet Başkanı Kim Jong-un’un üvey ağabeyi Kim Jong-nam’ın sinir gazıyla öldürüldüğü belirlendi.

Malezya Emniyet Genel Müdürü Halit Ebubekir, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Kimyasal Silahlar Analiz Merkezinde yürütülen çalışmalarda Kim Jong-nam’ın ölümüne neden olan kimyasal maddenin VX-sinir ajanı olarak bilinen öldürücü etkisi yüksek sinir gazı olduğunu söyledi.

AA‘nın haberine göre, Maktulün gözleri ve yüzünde sinir gazı içeren maddeler bulunduğunu aktaran Ebubekir, bu gazın 1997 ve 2005 yıllarında kabul edilen Kimyasal Silahlar Sözleşmelerinde VX türü kimyasal silah olarak sınıflandırıldığına dikkati çekti.

KDHC Devlet Başkanı Kim Jong-un’un üvey ağabeyi Kim Jong-nam, 13 Şubat’ta Kuala Lumpur’daki uluslararası havalimanında uğradığı saldırının ardından hayatını kaybetmişti. Olayın ardından Endonezya, Vietnam, Malezya ve KDHC vatandaşı 4 kişi gözaltına alınmıştı. Malezya Emniyet Müdürlüğü, cinayetin planlayıcıları olduğunu ileri sürdüğü 4 kişinin Jakarta-Dubai-Vladivostok üzerinden Pyongyang’a geçtiklerini ve İnterpol aracılığıyla arandıklarını açıklamıştı.

Emniyet yetkilileri geçen çarşamba günü yaptıkları açıklamada, cinayetle bağlantılı olarak KDHC’nin Malezya Büyükelçiliğinde görevli ikinci sekreter ve KDHC havayollarında çalışan bir kişinin soruşturma kapsamında sorgulanması talebinin KDHC Büyükelçiliğine iletildiğini ifade etmişti.

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: