“Kirli ellerinizi cemevlerimizden çekin!”

“Kirli ellerinizi cemevlerimizden çekin!”

29 Temmuz Pazar günü Gazi Mahallesi Köşe Durağında bir araya gelen Gazi Halkı, 22 Temmuz günü Küçük Armutlu Cemevi’ne yapılan baskını ve bu baskını teşhir eden cemevi başkanı Zeynep Yıldırım’ın tutuklanmasını bir yürüyüşle protesto etti.

“Kirli Ellerinizi Cemevlerimizden Çekin! Cemevleri İbadethanemizdir! / Gazi Halkı” yazılı pankart arkasında bir araya gelen kitle, peşlerinde bir polis ve teneke ordusuyla tüm provakasyon ve tacizlere rağmen Gazi Cemevi önüne kadar yürüyüşlerini gerçekleştirdi.

Yürüyüş boyunca “Devletin Alevisi Olmayacağız!”, “Onlar Yezit, Biz Hep Hüseyin!”, “Aleviyiz, Haklıyız, Kazanacağız!”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza!”, “Zeynep Yıldırım Serbest Bırakılsın!” sloganlarının atıldığı eylem, Gazi Cemevi önünde yapılan bir basın açıklaması ile sona erdirildi.

22 Temmuz günü Küçük Armutlu Cemevi’nde yaşananların, devletin yoksul-emekçi halklar üzerinde estirdiği terörün, aleviler üzerinde uygulanmaya çalışılan baskı, sindirme ve asimilasyon politikalarının teşhir edildiği basın açıklaması ve yürüyüşe 25 kişi katıldı.

Haber-fotoğraf: Emre Orman

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: