Kritik karar: Müşahitlik yok - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Kritik karar: Müşahitlik yok

Kritik karar: Müşahitlik yok
Yorum Yap

2014’ten bu yana seçim güvenliği, sandık gözlemciliği, oy sayım organizasyonları için gönüllü çalışan bağımsız kuruluş Oy ve Ötesi, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek başkanlık sistemi referandumu için müşahitlik organizasyonu yapmayacağını sitesi üzerinden duyurdu.

 

Oy ve Ötesi, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek başkanlık sistemi referandumu için müşahitlik organizasyonu yapmayacağını sitesi üzerinden duyurdu. Böyle kritik bir seçim için alınan bu karar tepkilere yol açtı.

Oy ve Ötesi’nin internet sitesinden yapılan açıklamada, “Bugün içinde bulunduğumuz Türkiye tablosunu değerlendirdiğimizde de, siyasi partilerin desteğiyle bağımsız bir müşahit organizasyonu yapmak yerine, bu seçimde Oy ve Ötesi olarak siz gönüllerimize tercih edeceğiniz bir siyasi partinin müşahit organizasyonunda görev almanız çağrısında bulunuyoruz” dendi.

 

Oy ve Ötesi referandum için dört alanda çalışma yapacaklarını duyurdu.

 

Katılımın çok belirleyici olacağını düşündükleri bu referandumda oy verme yüzdesini artırma hedefli bir iletişim kampanyası tasarladığını belirten dernek, resmi sonuç karşılaştırması yapılan tutanak teyit sistemine de devam edileceği bilgisini verdi. Ayrıca dernek online seçmen ve müşahitlik eğitimlerine de başlayacağını duyurdu.

 

Bunların yanısıra Oy ve Ötesi’nin seçim gününde tüm siyasi parti ve müşahitlere destek verecek yeni bir çağrı merkezi organizasyonu yapacağı belirtildi. Sandık başında ihtiyaç duyan tüm müşahitlere ve sandık kurulu üyelerine bu çağrı merkezi aracılığıyla bilgi sağlanacak.

 

Dernek aynı zamanda online seçmen ve müşahitlik eğitimlerine de başlayacak.

 

Böyle kritik bir seçimde alınan bu karar tartışma yarattı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: