Kürtler dünkü Kürtler değil… / Turabi SALTIK

Kürtler dünkü Kürtler değil…

AKP iktidarı dindarlık adına, dincilik yapıyor, yoz – bürokrat yöneticilerle ayrıcalıklı bir burjuva sınıf oluşturuyor.

Rüşvete, kirliliğe, hırsızlığa bulaştılar. Bu durum günümüzde de hızla devam etmekte, yaşam içinde yer edinmektedir. Çalan, çırpan burjuvalaşan sınıf; ırkçlığı, şovenizmi körükleyerek, savaşa davetiyeler çıkararak, barışı ve halkların kardeşliğini dinamitlemek istemektedir.

Bugün Türkiye’de halklar arasındaki kardeşliğe inançsızlık, zayıflık, rüşvet, mafya, burjuvalaşan sınıfın yaşam biçimine dönüştürülerek çökmüş yoz kültür, tüm bölgelerde yaygınlaştırılıyor. Var olan halkların kardeşliği düşmanlığa dönüştürülüyor. Yoksulluk, işsizlik, hayat pahalılığı artarak devam ediyor. Özellikle ırkçı, şoven, faşist uygulamalar ve söylemlerle; halklar, ezilenler, farklı inançlar aşağılanmaktan vazgeçilmiyor.

Bu yeni dönemde de AKP iktidarı, zamanındaki gibi Kürtler üzerinde inkâr ve asimilasyon politikalarından ve ezilenler üzerindeki baskılardan vazgeçmiyor. Ama dünya hızla değişiyor. Ortadoğu da tepeden tırnağa değişiyor.

Ortadoğu’da Kürtler artık eski Kürtler değil. Siyasal örgütlülükleri, yerel yönetimleri, ilişkileri, değişmiş durumda.

Kürtler bu yeni dönemde de uluslararası ilişkiler sürdürerek yeni dünya düzeni dengeleriyle kendilerini biçimlendiriyor.

Değişimi; hem Ortadoğu’ya, hem Türkiye siyasal yaşamına, hem de siyasal iktidarı olan AKP’ye de dayatıyor.

AKP barışçıl mücadele yöntemlerini ve barışı yok ettikçe, ezilenler üzerinde baskıyı arttırdıkça, savaşı ve katliamları Kürt halkına dayattıkça, dünyadaki değişen dengeler üzerinden kendisini de yok edecektir. Kazanan, yeşeren, büyüyen güç; demokrasi ve barış için mücadele eden Kürtler ve Rojova olacaktır.

Turabi SALTIK

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: