Kurtulmuş’tan Varlık Fonu ve Ahmet Türk açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrası basın toplantısı düzenledi, kamu kuruluşlarının Varlık Fonu’na devriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş ayrıca Ahmet Türk’ün çözüm konusunda ‘Hükümet adım atarsa biz çözüme hazırız” sözlerine de yanıt verdi.

 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu Toplantısının ardından basın toplantısı düzenlendi. Kurtulmuş, Ziraat Bankası, THY, Halk Bankası gibi büyük kamu kuruluşlarının bazı hisselerinin Varlık Fonu’na devredilmesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Ahmet Türk’ün “Bizim de hatalarımız oldu ama tüm sorumluluğu bize yıkmak yanlış olur. Adım atılırsa karşılık veririz” şeklindeki sözlerine “Biz sayın Türk’ün bu sözlerinin daha yüksek söylenmesi kanaatindeyiz. Fakat biz bu örgütün diz çöküp, faaliyet yürütemez hale getirilmesi kanaatindeyiz” diye yanıt verdi.

VARLIK FONU

Kurtulmuş aralarında Ziraat Bankası, PTT, BİST’inde bulunduğu büyük kamu kurumlarının Varlık Fonu’na devredilmesine ilgili sorulan sorulara yanıt verdi. Kurtulmuş Varlık Fonu ile ilgili açıklamaları şöyle:

Büyük kamu şirketlerinin daha etkin yönetilmesi söz konusu. Devletin elinde çok kuvvetli bir kaynak oluşması sağlanmalıdır. Olası bir takım ekonomik salvolara karşı kendini koruyacak daha dinamik bir yapıya kavuşması öngörülmektedir. Kaynakların etkin kullanılması kanaatindeyiz, bu amaçla bu adım atılmıştır.

Mühim olan güçlü bir Varlık Fonu’nun oluşması. Birtakım dışarıdan müdahalelere karşı güçlenmesi için tabiri caizse garanti formatında bir fondur. Kullanımın aynı kaynakta toplanması amaçlanıyor.

Vergisini geçmiş dönemlerde eksiksiz ve vaktinde ödeyen mükkellefler için yüzde 5’e kadar indirim yapılması yetkisinin Bakanlar Kuruluna verildiğini söyleyen Kurtulmuş, “Yabancılara yeni teşviklerin getirmesi öngörülmektedir” dedi.

 

EVET PROPAGANDASI YAPAN CAMİ İMAMI 

Kurtulmuş, bir gazetecinin “Başbakan Yıldırım’ın PKK ile  FETÖ’cülerin ‘Hayır’ dediğini söylemesi ve bir cami imamının camide ‘EVET’ propagandası yapması ile ilgili sorusunun üzerinde durmayarak: “Türkiye bir Libya, Irak, Suriye olmadıysa sebebi sandığın ortada olmasıdır. Türk halkı darbecileri bile sandıkla indirebilmiştir. Kimisi evet diyecek, kimisi hayır diyecek. Bu bir parti seçimi değildir, burada farklı partiler evet etrafında kanaat belirtiyor. Hayırda da aynı şekilde. Kimse demokratik bir yarış olacağından endişe etmesin, millet ne derse başımızın gözümüzün üzerinedir. Pozitif bir kampanya yürütüyoruz” dedi.

AHMET TÜRK’E YANIT

Kurtulmuş’a Ahmet Türk’ün çözüm konusunda “Bizim de hatalarımız oldu ama tüm sorumluluğu bize yıkmak yanlış olur. Adım atılırsa karşılık veririz.”” sözü hatırlatıldı.

Kurtulmuş,”Yıllardır HDP’lilere halkın oylarıyla seçilen bir partinin varlığının önemli olduğunu söyledik. Ama dönüp halka ihanet eden, silah kullanan bu terör örgütüne karşı “Durun, biz sizinle beraber değiliz” deyin, terörle aranıza mesafe koyun dedik. Ne yazık ki HDP’deki bazı siyasetçiler bunu yapamadı. Kendilerine oy veren halkın iradesine ihanet etti. Biz Sayın Türk’ün bu sözlerinin çok daha yüksek sesle söylemesinin faydalı olacağı kanaatindeyiz. Maalesef geç oldu. Acımasızca terör faaliyetlerini sürdüren örgütün diz çökmesinden başka hiçbir imkan elimizde kalmadı. Önce bertaraf edilmesi bütün 80 milyonun vazifesidir. Ondan sonrası vatandaşımızın hak hukukuyla ilgili bir husustur. Türkiye’nin demokratikleşmesi için hepimizin katkı sunması görevimizdir” diye yanıtladı.

%d blogcu bunu beğendi: