Son Dakika Haberler

La casa de papel’in Profesör’ü: “Dizideki antikapitalist mesajla hemfikirim”

La casa de papel’in Profesör’ü: “Dizideki antikapitalist mesajla hemfikirim”
Yorum Yap

La casa de papel’in Profesör’ü: “Dizideki antikapitalist mesajla hemfikirim”

La casa de papel’in Profesör’ü Alvaro Morte “Dizinin içerdiği antikapitalist mesajla tamamen hemfikirim” diye konuştu.

La casa de papel’in Profesör’ü, kendisini “Ayakları yere basan, aklıselim olmaya çalışan, normal ve basit bir insanım ben” şeklinde tanımlayan Morte Alvaro, “Dizinin içerdiği antikapitalist mesajla tamamen hemfikirim. Bence dünyanın zenginlikleri çok haksız ve yanlış bölüşülmüş halde. 21. yüzyılda halen açlık çeken insanların olmasını aklım almıyor; açlık çeken bir tek insan bile kalsa bunu aklım almaz” dedi.

221B Dergisine konuşan Morte, “Her şeyden önce, dizinin Türk hayranlarına desteklerinin ve sevgilerinin farkında olduğumu söylemek istiyorum. Hepinize çok teşekkür ediyorum!” dedi.

‘NORMAL VE BASİT BİR İNSANIM’

Kendisini “Ayakları yere basan, aklıselim olmaya çalışan, normal ve basit bir insanım ben” şeklinde tanımlayan Morte “Güney İspanya’da, Endülüs’te doğdum. Ailemde herhangi bir sanat dalıyla profesyonelce uğraşan kimse yoktu ama annem şarkı söylemeyi ve resim yapmayı çok severdi. Sanatsal tarafımı ondan aldığıma kuşku yok. Babamınsa girişimci ruhunu aldım. Yeni projelere el atmayı çok seviyorum, özellikle de tiyatro topluluğum 300 Pistolas ile… Ailemle İspanya’nın çeşitli şehirlerinde yaşadıktan sonra telekomünikasyon mühendisliği okumak üzere Kanarya Adaları’na gittim ama bölümü yarıda bıraktım. Tiyatro tüm hayatımı değiştirdi ve her şeyi bırakıp gösteri sanatları okumaya gittim” diyerek oyunculukta yolculuğa nasıl başladığını anlattı.

FAVORİ DİZİSİ STRANGER THİNGS

Stranger Things izlemekten keyif aldığını söyleyen Morte, “ Beni doğrudan çocukluğuma ve çocukken izlediğim filmlere götürüyor. Tek seferde izledim bütün diziyi resmen. Bir de Black Mirror var tabii, o da muhteşem bir dizi. Gerçi gösterdikleri korkunç yakın gelecekten dolayı izlediğim her bölümün ardından fena halde tedirgin oluyorum ama… Dizideki her şeyin bizi bekleyen geleceği -o gelecek hiç de uzak değil- işaret etmesi beni ürkütüyor.”

‘PROFESÖRLE BİRBİRİMİZE BENZİYORUZ’

Morte, canlandırdığı ‘Profesör’ karakterine ilişkin ise şöyle konuştu:

“Bana sorarsanız, Profesör’ün en önemli özelliklerinden biri tam da bu: Tarif edilemezlik! Her zaman şaşırtan bir karakter o; ürkek, ufak, gri ve tarif edilmesi güç bir görüntüsü var. Üzerini kazıdıkça sizi daha çok ve daha çok şaşırtan koca bir dünyayla karşılaşıyorsunuz. Tabii ki onun metodik, entelektüel ve vicdanlı bir kişi olduğunu hepimiz biliyoruz… Fakat gerçekte kim bu Profesör, nasıl biri? Bir arkadaşım ilk sezonu izledikten sonra bana şöyle dedi: “Profesör’ün müptelası oldum ama gerçekte nasıl bir adam olduğu konusunda hiçbir fikrim yok. Yalan mı söylüyor, doğru mu söylüyor, gerçekten müfettişe âşık mı oluyor yoksa bu, onun planının bir parçası mı..?” Bence bu tarif edilemezlik, bu gizemli çember tam da karakterin büyüsünün dayandığı nokta işte.

Bence iki açıdan Profesör’le birbirimize benziyoruz: İkimiz de bir şeyler üzerine çalışmayı gerçekten seviyoruz ve ikimiz de çok çalışkan insanlarız; kendimize bir hedef belirlediğimizde o hedefe varmak için sonuna kadar çabalıyoruz.”

 İleri Haber

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)