Mahalleden ülkeye demokrasi için! - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Mahalleden ülkeye demokrasi için!

Mahalleden ülkeye demokrasi için!
Okunma : Yorum Yap

Seçim Süreci Meclisleri taban inisiyatifleriyle yerel demokrasiyi seçimlerde inşa etmek için tüm demokrasi güçlerinin bir araya gelmeye davet ediyor

Tüm muhalefet güçlerinin ortaklaşabileceği, dürüst, şeffaf ve demokrat adaylarla yerel seçimlerde ülkedeki baskıcı, yoz iktidara bir son vermek için yerel yönetimlerde katılımcı demokrasiyi hayata geçirmek için tüm demokrasi güçlerinin bir araya gelmesi yönünde çağrı yapıldı.

“Yerel yönetimlerde katılımcı demokrasiyi hayata geçirmek için tüm demokrasi güçlerini bir araya gelmeye çağırıyoruz. Çağrımız; tüm muhalefet güçlerinin ortaklaşabileceği, dürüst, şeffaf ve demokrat adaylarla yerel seçimlerde ülkedeki baskıcı, yoz iktidara bir son vermektir.

Eğer muhalefet güçleri iktidarın fay hatlarıyla oynadığı kirli oyunlara bir kez olsun kanmaz, hep birlikte ortak ilkeler çerçevesinde, her il, ilçe ve beldenin koşullarını dikkate alarak, ortak bir aday üzerinde uzlaşır ve güç birliği yaparsa; başta pek çok büyükşehir belediyesi olmak üzere, belediyelerin çoğu iktidarın boyunduruğundan kurtulacak, rüşvet, yolsuzluk ve çevre yağması son bulacaktır.

Karşımızda ülkeyi uçuruma sürükleyen bir ‘Tek Adam’ rejimi ve AKP iktidarı bulunmaktadır. Bu rejim, yurdun ve halkın çıkarlarını hiçe sayarak, her türlü baskı ve komployla iktidarda kalmayı amaç edinmiştir. Tüm bu olup bitenlere karşın, tüm muhalif partiler, oluşumlar, inisiyatifler yerel seçimlere ideolojik ve örgütsel hedeflerini bir kenara bırakarak ülkenin demokratikleşmesi yönünde ortak hareket etmeli, ortak ilkeler ve stratejiler belirleyerek, ortak adaylarla yerel seçimlerde bir güç birliği ve başarı öyküsü yazmalıdır.

Hala vakit var, hala imkan var. Yeter ki bu ülkenin ve Türkiye halklarının çıkarlarını her şeyin üzerinde tutan, akılcı, ilkeli ve yerel yönetimlerde katılımcı demokrasiyi hayata geçirecek bir perspektifle bir araya gelinebilsin. Eğer bu başarılabilirse, başta İstanbul, Ankara, Balıkesir, Bursa, Antalya olmak üzere büyükşehirlerin pek çoğu, Anadolu’da pek çok il belediyesi, yine İstanbul’da Beyoğlu, Üsküdar, Eyüp, Küçükçekmece, Tuzla, Esenyurt olmak üzere birçok belediye demokrasi güçlerinin yönetimine geçebilir.

İdeolojik perspektifleri, örgütsel ve kişisel çıkarları bir yana koyarak, belli ilkeler temelinde belirlenecek ortak adaylara tüm demokrasi güçlerinin sahada vereceği destek, aynı zamanda ülkemizde süren demokrasi mücadelesine de büyük bir ivme katacaktır. Bu ülkenin demokratları ve yurtseverleri, yerel seçimlerde bir başarı öyküsü yazma fırsatı yakalayabilir.

Şimdi birlik olma zamanı, şimdi ortak ilkelerde buluşma ve kazanma zamanı!

Mahalleden ilçeye, ilçeden ile, ilden ülkeye, demokrasiyi yeniden inşa etmek için hep birlikte…
Bu tespitler ve hedefler ışığında 25 Kasım tarihinde Kozyatağı Kültür Merkezi’nde bir araya geliyoruz. Gelin hep birlikte, yerel seçimlerde güçlerimizi birleştirelim.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: