Meclisin önünde kendini yakan işçi konuştu: AKP’ye oy verdim, amacım kendimi yakmak değil sesimi duyurmaktı

Meclisin önünde kendini yakan işçi konuştu: AKP’ye oy verdim, amacım kendimi yakmak değil sesimi duyurmaktı

TBMM önünde bedenini ateşe veren inşaat işçisi Sıdkı Aydın’ın İleri Haber’e yaptığı anlatım, Türkiye’de bir işçinin emek, hak, adalet öyküsünün küçük bir örneği oldu.

“İş kazası geçirdim, yaşamam mucize”

Ben Samsun Çarşamba doğumluyum. Vatani görevimi dört dörtlük yaptım. Vatandaşlık görevimi de dört dörtlük yaptım.

2013 yılında Sinpaş Altınoran’da iş kazası geçirdim. 3. kattan sırtüstü yere çakıldım. Zaten yaşamam bir mucize. 7 kaburgam kırıldı, beynimde travma oluştu.

Dava açıldı, şahitlerim dinlendi. 2013 yılından bu yana ancak mahkeme atıyorlar. İki hakimden birisi FETÖ’cü çıkmış, diğeri tatile çıkmış. Ancak mahkeme erteliyorlar.

“Ne Saray yanıt verdi ne Topbaş”

Adaletin tecelli etmesi için iki kere kredi çektim, avukata para verdim. Bir kısmını ödeyebildim geriye kalanını ödeyemedim. Psikolojik bunalıma girdim.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne üç defa dilekçe yazdım. Kendileri bizzat verdi faks numarasını. Dört ay oldu dilekçelere yanıt gelmedi.

Kadir Topbaş’ı da Gebze’de gördüm. Derdimi anlattım. “Yardımcı olacağız” deyip telefon numaramı aldılar. O da lafta kaldı.

“Amacım ses duyurmaktı, müdahale etmeseler çakmağı tetiklemeyecektim”

Yasal olarak kendimce uğraştım. Bir şey yapamadım. Borçlardan dolayı ruhsal bunalıma girdim.

Meclis önünde sesimi duyurmaya çalıştım. Benzini aldım, kendimi yakmak değildi amacım. Öyle bir girişimde bulundum.

Etrafımı kuşattılar, “Uzak durun benden” dedim. “İçeriden milletvekili mi çağırıyorsunuz, Tayyip Erdoğan’ı mı çağırıyorsunuz. Buraya ben sesimi duyurmaya geldim” dedim. “İş kazası geçirdim, hayatımdan bıktım, bunalımdayım” dedim.

Onlar beni sağdan-soldan almaya çalışınca çakmağı tetiklemişim. Eğer müdahale etmeseler, sakin ol deseler tetiklemeyecektim çakmağı.

“Tecavüz suçlusu olsa, adam vursa öbür kapıdan çıkıyor”

Ben oyumu daha önce Tayyip’e attım.

Tecavüz suçlusu olsa, adam vursa öbür kapıdan çıkıyor.

Ben alnımın teriyle çalışmışım, 3. kattan yere çakılmışım. Mucize eseri hayattayım. Beş sene oldu, benim evraklarım görüldü, şahitlerim dinlenildi ama hâlâ sonuçlanmadı.

“Köpek ölüsü gibi kapıya attılar”

Altı ay kendi işimi yapamadım. Üç ay sadece dört duvarı gördüm. Sinpaş köpek ölüsü gibi kapıya bırakıp çekip gitti. Bir ay sonra muhasebecim arayarak size para yatırdık dedi. Bankaya gittim 300 TL yatırmışlar. Ben de dava açtım.

Sendikaorg

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?