Meclis’te kavga çıktı: #8Mart ‘ın ilk saatlerinde AKP’den HDP’li kadın vekillere ‘adam olacaksınız!’

Meclis’te kavga çıktı: #8Mart ‘ın ilk saatlerinde AKP’den HDP’li kadın vekillere ‘adam olacaksınız!’

8 Mart’ın ilk saatlerinde AKP Mlletvekili, HDP’li kadın vekile ‘adam olacaksınız!’ diye bağırdı

Meclis Genel Kurulu’nda bu gece teşvik torba tasarısının görüşmelerinde HDP’lilerin AKP’ye teslim olmayıp muhalefet etmesi üzerine kavga çıktı. 3 milletvekili çıkan kavga sırasında yaralandı.

MA’nın bildirdiğine göre; HDP Antep Milletvekili Mahmut Toğrul ile AKP Konya Milletvekili Leyla Şahin Usta arasında söz düellosu yaşandı. Afrin’deki savaş konusuyla ilgili çıkan tartışmada Şahin, Toğrul’un üzerine yürüyerek, “Asker ülkesi için savaşıyor, sivil öldürülüyorsa onu sizin PKK’lılarınız yapıyor, bu kürsüden böyle bir şey söyleyemezsiniz, bu sözlerinizden ötürü sizi kınıyorum” dedi.

3 vekil yaralandı

Toğrul ile Şahin arasındaki sözlü tartışma kavgaya dönüştü. HDP’li Müslüm Doğan ve Toğrul ile AKP’li İbrahim Aydemir aldıkları darbeler nedeniyle hafif şekilde yaralandı. Yaralı vekiller Meclis’teki ilk yardım merkezine giderek tedavi oldu.

AKP’li Dilipak’tan kadın vekillere: Adam olacaksınız

HDP Grup Başkanvekili Filiz Kerestecioğlu ve Meral Danış Beştaş’ın olaya tepki göstermesi üzerine ikinci kez tartışma yaşandı. AKP’li Mehmet Uğur Dilipak’ın, HDP’nin kadın yöneticilerine, “adam olacaksınız” diye bağırdığı duyuldu. Kerestecioğlu, “Hayır adam değil kadın olacağız, siz de bu söyleme alışacaksınız” diye tepki gösterdi.

HDP’li Filiz Kerestecioğlu, konuya dair Twitter hesabından açıklama yaparak şunları söyledi:

“Hayır! Kadın olacağız!”

“Mecliste kavga çıkmadı! Söze karşı linç girişimi oldu! Neden? Çünkü savaşa karşı çıktık! Şeker fabrikaları satılmasın, nükleere hayır dedik! Çünkü muhalefet ettik! Bu kadar basit! “Adam olacaksınız adam” dendi! “Hayır! Kadın olacağız ve siz de bu edebi, adabı öğreneceksiniz” dedik!”

“Mecliste kavga çıkmadı! Söze karşı linç girişimi oldu! Neden? “Kıyak pasaport” uygulamasına hayır! “İşkence var ülkede işkence! Her yerden feryatlar yükseliyor” dedik! İşsizlik fonunu patronlara değil işçilere kullanın dedik! Mesaimiz buydu. Yani muhalefet ettik! Bu kadar basit!”

 

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?