Melih Gökçek Ankara’yı kanser edecek

350 ton asbest denilen kanserojen madde bulunduğu bilinen ve yayılması durumunda pek çok tehlikeli sağlık sorununa sebep olabilecek Ankara’nın merkezindeki Havagazı Fabrikası hakkında tüm itirazlara rağmen yeniden yıkılma kararı verildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara’nın merkezinde bulunan ve akciğer kanseri başta olmak üzere insan sağlığına birçok zararı bulunan asbest maddesinin yoğun olarak bulunduğu Havagazı Fabrikası’nın yıkımı için talimatı verdi.

 

Orada çalışan işçilerin kendi sağlıkları tehlikede

Hiçbir güvenlik önleminin alınmadığı fabrika binası, amatör şekilde yıkılmaya çalışılıyor. Yıkıma tepki gösteren Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut, başta yıkım ekipleri olmak üzere binlerce insanın tehlikede olduğunu ifade etti.

Konuyla ilgili BirGün’e konuşan Bulut, yıkım ekiplerinin herhangi bir önlem alınmadan yıkıma başladığını belirterek, “İşçilerin gaz maskeleri yok. Güvenlik önlemleri alınmamış. Orada çalışan işçilerin kendi sağlıkları tehlikede. İşçilerin bu konuda bilgilendirilmemiş olduklarını da öğrendik. İnşaatın etrafına branda çevrilmesi lazım mahalle sakinlerinin ve çevredekilerin korunması için. Bu da yapılmamış. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ciddi eksiklikleri var” dedi.

 

Belediyenin bunu apar topar yapıyor olması son derece kusurlu ve riskli.

Asbest gazının rüzgârlı havalarda 4 kilometrelik alana yayılabileceğini ve bu bölgeyi yaşayan insanların tümünün tehlikede olduğunu ifade eden Bulut, şu uyarıları yaptı:

“Rüzgârsız bir havada bile en az 500 metreye kadar etkisi var bu maddenin. Yaşam alanları ve insanlar tehlikede. Bir takım akciğer rahatsızlıkları görülmesi mümkündür. İşçiler konusunun üzerinde durmak gerekiyor. Yıkım alanında özenli davranılmalı. Gaz maskesi ve branda dışında toz emici ekipmanlar da kullanılmalı. Belediyenin bunu apar topar yapıyor olması son derece kusurlu ve riskli.”

 

Mimarlardan Gökçek’e tepki: “Ankara kanser mi soluyor?”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi konu hakkında bir  açıklama yaptı. Açıklamada, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Havagazı Fabrikası alanına ilişkin yaptığı ihale sürecinde, fabrikada 350 ton asbest tespit edildiğini bildirerek, bu konuda önlem almayan Ankara Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere, ilgili kurumlara tepki gösterdi. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yetkililere “Ankara kanser mi soluyor?” sorusunu yöneltti.

 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir: “Melih Gökçek arsa, vatandaş can derdinde”

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Maltepe’deki tarihi Havagazı Fabrikası’nın yıkılması ve yaşanabilecek sonuçları meclis gündemine taşıdı. Murat Emir, Cumhuriyet döneminin ilk yıllarının sanayileşme eserlerinden biri olan Havagazı Fabrikası’nın, Koruma Kurulu kararları kaldırılarak yıkılmasıyla suç işlendiğini, şimdi de ortada duran hafriyattan kaynaklı yurttaşların sağlık sorunlarıyla karşılaşacağına dikkat çekerek, “Melih Gökçek arsa, vatandaş can derdinde” dedi.

 

 

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: