Onlar bugün güzellikleri ve oyunculuklarıyla değil ‘cesaretleriyle’ konuşuluyor: Meltem Cumbul ve Başak Köklükaya

Onlar bugün güzellikleri ve oyunculuklarıyla değil ‘cesaretleriyle’ konuşuluyor: Meltem Cumbul ve Başak Köklükaya

İktidarın ve mahalle baskısının arttığı, muhalif duran sanatçıların sindirilmeye çalışıldığı bir dönemde Başak Köklükaya ve Meltem Cumbul ‘cesur’ duruşlarıyla gündeme damga vurdu.

Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen Adana Film Festivali ödül töreninde ödül alanlar kadar yaşananlar da dikkat çekiyor. Başak Köklükaya, aldığı ödülü ‘Nuriye ve Semih’e ithaf ederken, Meltem Cumbul ise iktidar yanlısı açıklamalarıyla tanınan yönetmen Semih Kaplanoğlu’nun elini sıkmadı.

“En İyi Kadın Oyuncu Ödülü” alan Başak Köklükaya, ödülünü açlık grevindeki tutuklu eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya ithaf etti.

Adana Film Festivali ödül töreni, Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde yaklaşık 2 bin kişinin katılımıyla düzenlendi. “İşe Yarar Bir Şey” filmindeki performansı nedeniyle “En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü almaya hak kazanan Başak Köklükaya, törende konuşma yaptı.

Köklükaya, konuşmasında “Bu önemli ve güzel ödülü hâlâ direnmekte olan, onuruyla yaşamayı seçen, onuruyla yaşamak için direnenlere ithaf etmek istiyorum” diyerek ödülünü Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya ithaf etti.

İşte o konuşma:

Meltem Cumbul:  “Yüreğime ve sevgiye düşman olanla, gözlerim ve ellerim dost olamaz”

Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde düzenlenen Adana Film Festivali’nin törende sunuculuk yapan Meltem Cumbul ise sahnede kendisine elini uzatan Kaplanoğlu’na karşılık vermedi; elini geri çekip sırtını döndü. Oyuncu Caner Cindoruk da ayağa kalkıp duruma tepki gösterdi.

Ödül gecesinde yönetmen Semih Kaplanoğlu ile tokalaşmayan Meltem Cumbul, sosyal medya hesabında açıklama yaptı.

“Eşitler arası bir selamlaşma ve yakınlaşma ritüeli olan el sıkışmayı; kendinden olmayanları ötekileştirenle, fakiri zengine böldürenle, güçlüleri tutup zayıfları hor görenle yapmayı reddediyorum” diyen Cumbul, sözlerine “Yüreğime ve sevgiye düşman olanla, gözlerim ve ellerim dost olamaz” diye devam etti.

Semih Kaplanoğlu: “Maruz kaldığım kabalık…”

Semih Kaplanoğlu, sosyal medya hesabında şu açıklamayı yaptı:

“Adana Film Festivali’nde sahnede maruz kaldığım kabalığın ardından bizi yalnız bırakmayan sanatseverlere ve dostlara teşekkürler…

 

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: