‘Memlekete Sözümüz Var Forumu’ndan mesajlar: “İnsanım, yurttaşım, demokratım diyen sessiz kalamaz.”

‘Memlekete Sözümüz Var Forum’undan örgütlü mücadele yönünde mesajlar verildi: “İnsanım, yurttaşım, demokratım diyen sessiz kalamaz.”

“Memlekete Sözümüz Var” forumu bugün Ankara’da gerçekleşti.

Forumda dile getirilen ifadelerde öne çıkan mesajlar şunlardı:

Forum, çağrı heyetinin konuşmalarıyla başladı. İlk sözü alan SES Eş Genel Başkanı İbrahim Kara, son 1,5 yıllık sürecin kısa bir değerlendirmesini yaparak forumu başlattı.

Demokrasi için Birlik’ten AİHM eski yargıcı Rıza Türmen, insan haklarının gözetilmediği koşullar altında yaşandığına ve ortak mücadele gerekliliğine dikkat çekti.
Dilşat Aktaş, ‘Tek Adam’ rejimini yıkmanın Türkiye’nin yeniden inşası için önemli bir adım olduğuna dikkat çekti
Bilimsel Laik Eğitim Hareketi’nden Meral Şenerdi, laik bir eğitimin yürütülecek mücadeledeki öneminden söz ederken, Ankara Tabip Odası’ndan Dr. Selçuk Atalay yeni dönemde yeni mücadele kanalları ve yöntemlerine başvurulması gerektiğini söyledi. 
Ankara Üniversitesi’nden KHK ile ihraç edilen akademisyen Nejla Kurul, itaatsizlik üzerine sunumunda sivil itaatsizlik ve farklı direniş yolları üzerine bir sunum yaptı. Kurul, bu toplantının büyütülmesi ve talepler oluşturulması gerektiğini ifade etti.
KHK ile ihraç edilenlerden akademisyen Cenk Yiğiter, “Toplumsal muhalefetin hazırlıksız olma halini ortadan kaldırmamız lazım” dedi
Yüksel direnişçisi Veli Saçılık “Sözümüzün 40’ta 1’ini eyleme dönüştürsek çözüme kavuşuruz” dedi.
CHP Mv. Oğuz Kaan Salıcı, standart, bildik yöntemlerin dışında yaratıcı, sıcak, vurucu eylemlerin gerekliliğine dikkat çekti.
Pir Sultan Abdal Vakfı Genel Başkanı Murtaza Demir: “İnsanım, yurttaşım, demokratım diyen sessiz kalamaz” 
Halkevleri Genel Sekreteri Dilşat Aktaş, ‘Tek Adam’ rejimini yıkmanın Türkiye’nin yeniden inşası için önemli bir adım olduğuna dikkat çekti 
HDP Mv. Mithat Sancar, 16 Nisan’da direnişin billurlaştığını belirtirken, başarı ve başarısızlık tespitlerinin yapılması çağrısı yaptı. 
Mimarlar Odası Ank.Şb.Bşk. Tezcan Karakuş Candan farklı mücadele alanlarındaki kesimlerin sokak hareketinde yan yana geldiğinde dikkat çekti
Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut herkesle eşit ilişki kurarak faşizme karşı mücadele çağrısı yaptı. 

Ali Haydar Çelebi- Ankara

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?