Son Dakika Haberler

Menemen’in CHP’li başkanı Serdar Aksoy, Musa Anter ve Deniz Gezmiş kapısı açtı

Menemen’in CHP’li başkanı Serdar Aksoy, Musa Anter ve Deniz Gezmiş kapısı açtı
Yorum Yap

Seçim çalışmaları süresince “her kesimle kardeşlik bağları kuracağız” vaadinde bulunan Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy, göreve başlar başlamaz sözlerini gerçekleştirmeye başladı

Menemen’in yeni başkanı Serdar Aksoy, Kürt Gazeteci Musa Anter ve idam edilen solcu genç Deniz Gezmiş adına kapı açtı

CHP’li Menemen Belediyesi Başkanı Serdar Aksoy, Kürtlerin yoğunlukta olduğu mahalledeki Gölpark Asarlık’ı Berlin Duvarı’nı benzeterek iki kapı açtırdı. Aksoy, kapılardan birine Musa Anter, diğerine Deniz Gezmiş adını verdi. Aksoy, “Değerli dostlarım, biliyorsunuz ki bir Kürt aydınımız var. Uğur Mumcu gibi, diğer öldürülen katledilen aydınlarımız gibi, o da 1992’de katledildi. Gazeteci, yazar, şair Musa Anter…” dedi.

Menemen’in yeni seçilen CHP’li Belediye Başkanı Serdar Aksoy “Berlin Duvarı” diye tanımladığı, Gölpark’ın Kürtlerin yaşadığı Asarlık mahallesine ulaşımını sağlayan kapıları açarak bu kapılara “Musa Anter Kapısı” ve “Deniz Gezmiş Kapısı” adını verdi.

Serdar Aksoy, seçim çalışmaları süresince dile getirdiği gibi ırkçılığa karşı savaşacaklarını bir kez daha hatırlattı. Menemen’de bundan sonra ırkçılığın olmayacağını söyleyen Aksoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Menemen’de bundan sonra ırkçılık yok. Sen- ben yok, Türk- Kürt, Alevi- Sünni, Laz- Çerkes yok. Menemen’de bundan sonra toplumsal kardeşlik var. Etnik kimlik ayrımı yok.”

‘BİR KÜRT AYDINIMIZ VAR’

“Değerli dostlarım, biliyorsunuz ki bir Kürt aydınımız var. Uğur Mumcu gibi, diğer öldürülen katledilen aydınlarımız gibi, o da 1992’de katledildi. Gazeteci, yazar, şair Musa Anter. Size ilk sözümüz kapının açılmasıydı. İkinci sözümüzü ise şimdi tutuyoruz. Bir şairimizin söylediği gibi Musa Anter’in yaşam mücadelesi bir şekilde bizim son üç aydaki yaşam mücadelemizle örtüşüyor. Biz direnerek kazandık. Ve aynen o şairimizin dediği gibi yaşamaktan hiç korkmamışızdır, yaşamak direnmektir!”

‘DENİZ GEZMİŞ KAPISI’

“Ayrıca biliyorsunuz, bir kapımız daha var. Size ünlü bir şairimizin şiirini okuyacağım. ‘Aşk olsun sana çocuk aşk olsun En uzun koşuysa elbet Türkiye’de de Devrim O, onun en güzel yüz metresini koştu En sekmez lüverin namlusundan fırlayarak… En hızlısıydı hepimizin, En önce göğüsledi ipi… Acıyorsam sana anam avradım olsun, Ama aşk olsun sana çocuk, AŞK olsun!’ Gördüğünüz gibi diğer kapımızın adı da ‘Deniz Gezmiş kapısı’ olacaktır.”

“BERLİN DUVARI YIKILMIŞTIR”

“Geçmişte yapılmış hataları sorunları gidermeye devam edeceğiz. Bundan sonra Berlin Duvarı bitmiş, yıkılmıştır. Kapılarımızın isimleri Musa Anter ve Deniz Gezmiş kapısı olmuştur. Hepimize hayırlı olsun. Değerli dostlarım, Menemen’de artık yeni bir dönem başlamıştır. Artık Menemen’de demokrasiyi, Atatürk devrimlerini soluyacağız. Toplumsal kardeşliği soluyacağız.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)