MHP’li hayırcılar Ankara’da buluştu.

MHP’li muhalifler “Hayır” demek için buluştu.

MHP‘li muhaliflerin oluşturduğu ‘Hayır Platformu’, Ankara Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde toplandı. Salona ‘Tek Adama Hayır’, ‘Ülkem için Ülküm için Hayır’ sloganlarının yer aldığı afişler asıldı. Toplantıda uzlaşmayla hazırlanan ortak metnin MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu tarafından okunacağı ve genel başkan adaylarının hiçbirinin  konuşma yapmayacağı bilgisi verilmişti. Ortak metni Halaçoğlu okudu.

 

MHP genel başkan adaylarının katılımı ile Türkiye genelinden muhalif MHP’liler sabah erken saatlerden itibaren Ankara  Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde gerçekleşen buluşmada bir araya geldi. “Ülkem ülküm için hayır”,”Tek adama hayır”, “Niyet hayır akıbet hayır” pankartları asıldı. Salonda sadece Türk bayrakları açıldı. Yoğun katılım dolayısıyla çok sayıda vatandaş salon dışında kaldı. Vatandaşlar bahçeye kurulan sinevizyon aracılığıyla salondaki programı takip etti. Programın başlamasına dakikalar  kala elektrik kesintisi yaşandı ve salonda tepkiyle karşılandı. Kısa süren kesinti sonucu toplantı başladı.
Yenimahalle Belediyesi’ne ait 1600 kişilik Nazım Hikmet Kültür Merkezi doldu.  Salona Mustafa Kemal Atatürk ile MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş’in fotoğraflarının yer aldığı afişler asıldı.

 

Genel başkan adayları ve sağ parti başkanları da toplantıya katıldı

Genel başkan adayları Meral Akşener, Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Sinan Oğan salona birlikte girdi. Eski bakan Sadi Somuncuoğlu, MHP milletvekilleri Yusuf Halaçoğlu, Nuri Okutan, İsmail Ok da buluşmaya katılan isimler arasındaydı. MHP eski Genel Sekreteri Cihan Paçacı, Demokrat Parti Genel Başkanı Muhammet Kelleci, Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali, Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, HEPAR Genel Başkanı Yücel Savaş, eski devlet bakanı Gürcan Dağdaş, bayındırlık ve iskan eski bakanı Abdülkadir Akcan, devlet eski bakanı Sadi Somuncuoğlu, devlet eski bakanı Ramazan Mirzaoğlu, tarım ve köyişleri eski bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, ulaştırma eski bakanı Enis Öksüz, kültür ve ticaret eski bakanı Agah Oktay Güner, eski milletvekilleri Ökkeş Şendiller, Gökhan Çapoğlu, Musa Erarıcı, İbrahim Halil Oral, Adnan Fatin Özdemir, Nidai Seven, Engin Alan ve Alparslan Türkeş’in kızı Çağrı Türkeş de toplantıya katılanlar arasındaydı.

 

BAHÇELİ SLOGANINA İZİN YOK

Gazete Duvar’daki Nergis Demirkaya’nın haberine göre; Toplantı, MHP kurucusu ve eski genel başkanı Alparslan Türkeş’in kısa bir videosu ile başladı.  Bu sırada, ‘Alparslan Türkeş’in askerleriyiz’ ardından da ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz’ sloganları atıldı. Bu arada, “Vur vur inlesin Bahçeli dinlesin” sloganı da atıldı. Diğer sloganlar için uyarı yapılmazken bu sloganın ardından, “Günün anlam ve önemi dışında slogan atmayalım” uyarısında bulunuldu.

 

HALAÇOĞLU: Niyeti hayır olmayanın akıbeti nice olur. Hayra niyetlendik hayır diyoruz

Toplantıda uzlaşmayla hazırlanan ortak metni MHP Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu okudu. Genel başkan adaylarının konuşma yapmayacağı ve  Halaçoğlu’nun ortak karar metnini okuyacağı önceden verilen bilgiler arasındaydı. Halaçoğlu , şunları söyledi: “Parlamenter sistem milli güvenlik rejimidir. Ne istikrar gelecek ne kargaşa ortadan kalkacak. Bu anayasa değişikliğinde ülkenin bekası için evet denilecek tek bir madde yoktur. Beka sorunu varsa bunu çıkaranlar 14 yıldır bu ülkeyi yönetenlerdir. Başkan değil başkan ötesi bir tek adam yaratılıyor. Padişahların bile sahip olmadığı yetkilerin sağlanmaya çalışıldığı ortadadır. AK Partililere sesleniyorum. Hayır çıkınca meclis cumhurbaşkanı hükümet görevine devam edecektir. Cumhurbaşkanlığı sistemi adıyla getirilen bu ucube teklifte hayırlara vesile olan bir şey bulamadık. Niyeti hayır olmayanın akıbeti nice olur. Hayra niyetlendik hayır diyoruz. Tek adam yönetimine hayır diyorsak kahverengi pusulaya basacağız. Niyet hayır akıbet hayır diyoruz.”

Koray Aydın ve Sinan Oğan ile partiden ihraç edilen Meral Akşener ve Ümit Özdağ, bu toplantı sonrası 15 ile giderek neden ‘hayır’ denmesi gerektiğini anlatacak. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlere ise 4 isim de gidecek ancak her biri ayrı yerlerde konuşacak.

Ümit Özdağ, Twitter hesabından  katılımcıların  Ankara girişinde polis engellemesine takıldığını söyledi. Özdağ, “Polis Kulu makasindan yolu kesmiş Ülkücülerin Ankara’ya Türk milliyetçileri HAYIR diyor toplantisina gitmesini engelliyor.Tek adama HAYIR” diye yazdı.

 

%d blogcu bunu beğendi: