MHP’li Koray Aydın “MHP’nin tasfiyesinin vebali”

MHP’li Aydın: “Teklife ‘Evet’ demek, MHP’nin tasfiyesinin vebalini üstlenmektir”

Yazılı açıklama yapan Aydın, bugün yaşanan sorunlarda 14 yıldır iktidarda olan AKP’nin sorumluluğuna dikkat çekti. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sözleriyle cumhurbaşkanlığı sistemini  eleştiren Aydın: “Sayın Bahçeli’nin 9 Mart 2016 tarihli yazılı açıklamasında işaret ettiği gibi bu teklif, ‘yalnızca bir kişinin egolarını tatmin etmek, mevki tutkusunu karşılamak ve kişisel kariyer açlığını doyurmak için parlamenter sisteme neşter vurmaya teşebbüs ederek geçmişe sünger çekilmesi, 93 yıllık Cumhuriyet mirasının hiçe sayılması anlamına’ gelmektedir.” dedi.

Anayasa değişikliği teklifinin kuvvetler ayrılığı ilkesinin  ve demokratik hukuk devletinin temel unsurlarının ortadan kaldırılması amacı taşıdığını kaydeden Koray Aydın şöyle devam etti: “Teklif metninde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne de seçim kararı alma yetkisi lütfedildiği (!) görülmektedir. Ancak hiçbir gerekçe göstermeden tek başına seçim kararı alacak Partili Cumhurbaşkanının bir oyuna karşılık, parlamentoda yüzde 60 oy, yani 360 milletvekilinin oyu gerekmektedir. Milli iradenin tecelligâhı Gazi Meclis’in düşürüldüğü durum aynen şöyledir: 360’a karşı, bir oy.”

 

‘Evet’ demek, ülkücülerin ortak aklını yok saymak demektir’

MHP’li vekillere çağrıda bulunan Aydın, cumhurbaşkanlığı sistemine ‘Hayır denmesi gerektiğini belirterek, teklife ‘Evet’ diyecek vekillere şöyle seslendi: “Ülküdaşlarımızın ezici çoğunluğunun karşı olduğu bu teklife evet demek, MHP’nin kuruluş ilkelerini, tarihini, parti programını, seçim beyannamesini ve nihayet ülkücülerin ortak aklını ve bunca yıllık mücadelesini görmezden gelmek; yok saymak demektir. İktidara gelmek için sistemin doğası gereği birinci ve ikinci partilerin yarışını öne çıkaran bu ucube sisteme evet demek, milliyetçi-ülkücü hareketin en büyük eseri MHP’nin göz göre göre tasfiye edilmesinin vebalini üstlenmek demektir.”

 

kaynak:Diken

%d blogcu bunu beğendi: