Mihail Aleksandroviç Engelgardt kaleminden Nikolay KOPERNİK’in hayatı

Mihail Aleksandroviç Engelgardt kaleminden Nikolay KOPERNİK’in hayatı

Mihail Aleksandroviç Engelgardt kaleminden Nikolay KOPERNİK’in hayatını anlatan kitap Etkin Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

Büyük Astronomi dehasının hayatını konu alan bu kitap, KOPERNİK’i yaşadığı dönemin sosyo-ekonomik, toplumsal ilişkileriyle birlikte ele almakta ve konu döneme ait görsellerle desteklenmektedir.

Bu kitap aynı zamanda Kilisenin eğitim ve bilim üzerindeki baskısına rağmen Kopernik’in şüpheci eğilimi sonucu eski astronomik düşünceleri reddederek Güneş merkezli bir sistem oluşturmasının da öyküsünü içermektedir.

1900’lerin başlarında bazı dergilerde sosyalist devrim olasılığını öngören makaleleri nedeniyle sürgüne gönderilmiş olan yazarın bu kitap dışında Pasteur, Darwin, Galileo, Cuvier gibi başka biyografi kitapları da bulunmaktadır.

Kitabın yazarı Mihail Aleksandroviç Engelgardt Kimdir?

Mihail Aleksandroviç Engelgardt, 1861 yılında doğdu. Petersburg Üniversitesinde okudu. 1881 yılında öğrenci isyanlarına katılması nedeniyle tutuklandı ve 8 yıl süreyle babasının Batishchevo, Smolensk şehrindeki malikânesine sürgüne gönderildi. O yıllarda A. N. Tolstoy ile yazışmaları oldu. Tolstoy, ünlü “Kötülüğe Kötülükle Karşılık Vermeme” mektubunda Engelgard’a hitap etmiştir, ancak yanıt alamamıştır. 1888 yılında St. Petersburg’a dönmesine izin verildi, ancak 1893’e kadar gizli gözetim altında tutuldu.
“Haberler” ve başka yayımların daimi yardımcılığını ve  “Patron”un  yazı kurulu sekreterliğini yaptı. Pavlenkov’un “Biyografi Kütüphanesi”nde Kopernik dışında Cuvier, Darwin, Humbolt,  Harvey, Galileo, Lyell, Pasteur, Lavoisier ve Przhevalsky biyografileri de yayınlanmıştır. Ayrıca “Tarım Üzerine Mektuplar”(Sankt Peterburg, 1899), “Ebedi Barış ve Silahsızlanma”, “Zulmün Evrim Süreci” (Sankt Peterburg, 1899), “Orman ve İklim” (Sankt Peterburg, 1902) adlı eserleri de vardır.
“Zulmün Evrim Süreci” kitabında Engelgardt, savaşlar, kölelik, zorba toplumsal düzenler gibi olgularda kendini gösteren hantal, zoolojik savaşımların tesiri altında, insanlık tarihinin taş devrinden MS. XV.-XVI. yüzyıllara kadar gelişimini göstermekte ve ahlaki gerilemeyi açığa çıkararak şiddetin tüm formlarının evrimini (modern ahlak bakış açısıyla) takdim etmektedir.
1900’lerin başlarında maksimalist-sosyalistlere yakınlaştı ve bazı dergilerde sosyalist devrim olasılığını öngören bir dizi makalesi yayımlandı. Makalelerinde Engelgardt, büyük sosyalist devrim için gerekli hem öznel hem nesnel koşulların Rusya’da oluştuğunu öne sürüyor. Engelgardt maksimalistlerin eylemlerine aktif olarak katılmamasına rağmen, parti yayımlarındaki yazıları nedeniyle 1906’da mahkemeye verildi ve Finlandiya’ya sürgüne gönderildi. 1913 yılının sonbaharında Sankt Petersburg’a dönmesine izin verildi ve 1915’de burada yaşamını yitirdi.

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: