Mithat Sancar, Genelkurmay raporuna sert çıktı: “Böyle ciddiyetsizlik olur mu?”

Mithat Sancar, Genelkurmay raporuna sert çıktı: “Böyle ciddiyetsizlik olur mu?”

Sancar, Genelkurmay raporuna ilişkin: “Meclis’te bir araştırma komisyonu kuruyorsanız gazetelerden, dergilerden, televizyon haberlerinden alınacak bilgiden fazlasını araştırmak zorundasınız” dedi.

HDP Milletvekili Mithat Sancar, Meclis Darbe Araştırma Komisyonu’nun raporunu eleştirerek, Genelkurmay Başkanı Akar’ın komisyona verdiği yanıtları değerlendirirken “Genelkurmay Başkanı’nın gönderdiği rapor da hakikaten insana pes dedirtiyor” ifadesini kullandı.

HDP Mardin Milletvekili Mithat Sancar, Meclis Genel Kurulunda Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun çalışmalarına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak “Meclis’te bir araştırma komisyonu kuruyorsanız gazetelerden, dergilerden, televizyon haberlerinden alınacak bilgiden fazlasını araştırmak zorundasınız” dedi.

‘SORU İŞARETLERİ VAR ‘

Dihaber’de yer alan bilgilere göre; darbe girişimiyle ilgili soru işaretleri olduğunu söyleyen Sancar, 15 Temmuz darbe girişiminin menfur, kanlı ve lanetlenmesi gereken bir organizasyon olduğunu defalarca dile getirdiklerini ifade ederek, “Eğer bu kadar vahim, yıkıcı sonuçlar doğuran bir darbe girişimiyle ilgili soru işaretleri varsa kamuoyunda, bunları aydınlatmak en başta Meclisin ve siyasi otoritenin görevidir. Bu soruları aydınlatmadığınız takdirde şüpheleri kalıcı hale getirir, siyasi sorumluluğun altında ezilirsiniz” dedi.

‘4 İSİM NEDEN ÇAĞRILMIYOR?

Sancar, rapor bütünüyle açık kaynaklardan alınabilecek bilgilere dayandığına vurgu yaparak, “ Meclis’te bir araştırma komisyonu kuruyorsanız gazetelerden, dergilerden, televizyon haberlerinden alınacak bilgiden fazlasını araştırmak zorundasınız. Böyle yapılmadı. Bizler diğer muhalefet partilerinin üyeleriyle birlikte 4 ismin mutlaka dinlenmesi gerektiğini söyledik, ’15 Temmuz’da neler yaşandı’ sorusunu aydınlatmak için bu isimler çağrılmalı’ dedik. Kimdi bunlar? Cumhurbaşkanı, Başbakan, MİT Müsteşarı ve Genelkurmay Başkanı. Israrla çağrılmadı. Neden çağrılmıyor?” diye belirtti.

‘GELEN BİLGİLERİN ÜZERİNE GİDİLMELİ’

Sancar, “MİT Müsteşarı darbe raporu açıklanmadan üç gün önce raporunu iletiyor. O rapor da sanki basit bir araştırma şirketiymiş gibi herkesin bildiği bilgileri sıralıyor. MİT raporu 6’ncı başlıkta, ‘Darbe girişiminin tarihi konusunda net bir istihbarata daha önceden ulaşılamamıştır” Nasıl olur? Açın muhaliflere yönelik davaları, her türlü ortam dinlemesini yapabilen MİT, nasıl olur da TSK içinden bilgi alamıyor? Kaldı ki darbe girişimi sadece TSK içinde mi oldu? Organizasyonu ve hazırlıkları sadece subaylar arasında mı oldu? İddianamelere bakıyoruz, hayır; pek çok sivil ayağı var, pek çok sivil bağlantı var. MİT Müsteşarı ve MİT Müsteşarı’ndan siyaseten sorumlu hükümet bunu açıklamak zorundadır. Ne gibi bilgiler geldi darbe girişimiyle ilgili, neden üzerine gidilmedi?” diye sordu.

‘BÖYLE CİDDİYETSİZLİK OLUR MU?’

Sancar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın komisyona dün gönderdiği yanıtlara da tepki gösterdi. Sancar, “Genelkurmay Başkanı’nın gönderdiği rapor da hakikaten insana pes dedirtiyor. Genelkurmay Başkanı ‘MİT Müsteşarlığı’ndan öğleden sonra bir bilgi geldi’ diyor. Ne demek ‘öğleden sonra’, hangi saatte? Tam olarak ne zaman, ne kadar görüşüldü? Bunlarla ilgili tek bir bilgi raporda yer almıyor. 14.20’de Binbaşı MİT karargahına ulaşıyor ve ihbarda bulunuyor ‘Darbe olacak’ diye. Cumhurbaşkanı ise ancak saat sekiz gibi eniştesinden öğrendiğini söylüyor. Böyle ciddiyetsizlik olur mu?” şeklinde ifadeler kullandı.

‘DARBE GİRİŞİMİ ÜZERİNE YENİ BİR REJİM KURULDU’

Darbe girişiminin çok vahim sonuçları olduğunu kaydeden Sancar, darbe girişimi üzerine yeni bir rejim kurulduğuna dikkat çekerek, darbe girişiminin uygulanmakta olan rejimin kurucu efsanesi haline getirildiğini söyledi. Sancar, “Yüz binlerce insan mağdur edildi, yüz binlerce insan ekmeğinden aşından edildi. Siyasi alan bütünüyle otoriter ve zalim yöntemlerle kontrol altına alındı. Basın özgürlüğü başta olmak üzere bütün özgürlükler askıya alındı. Bunların hepsi darbe girişimi üstüne kurulmuştur. Darbe girişiminin hakikatini ortaya çıkarmayı engellediği sürece hem o geceki ölümlerden hem de bugüne kadar yaşanan bütün zulümlerden Darbe Komisyonunun AKP’li üyeleri başta olmak üzere tüm siyasi iktidar sorumludur” dedi.

“ÖĞRENCİLERİM DAHA İYİSİNİ YAPARDI”

652 sayfa raporun neredeyse tamamı bir hukuk ya da siyasal bilgiler fakültesinde dönem ödevi çapındadır. Hatta şunu iddia ediyorum: Öğrencilerimden birine üç ay süre verip “Bu konuda açık kaynaklardan bir ödev hazırla” deseydim bunun en az 3 katı kaliteli bir rapor hazırlayacaktı.

 

Artı Gerçek

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?