Musa Eroğlu: “Bu göçebeler çadırdan gelmiş şehri yönetmeye çalışıyorlar.”

Musa Eroğlu, Almanya’da verdiği konserden hem Avrupa’daki hem de Türkiye’deki Alevilere seslendi. Halk ozanı Musa Eroğlu, Alevilerin referandum oyununa gelmeyeceğini vurguladı.

Almanya’nın Fellbach kentinde verdiği konser öncesinde  Odatv’ye konuşan Eroğlu, Türkiye’de ortamın adeta bir magazine dönüştüğünü söyledi.

 

Ömrünü Türk Halk Müziğinin genç kuşaklara sevdirilmesi ve geniş kitlelere ulaştırılması için çaba göstererek geçiren, bu arada “protest” kimliğiyle de sık sık topluma seslenen Musa Eroğlu, hem Türkiye’ye hem de Avrupalı Türk’e referandumla ilgili mesajlar verdi:

 

EVET-HAYIR OYUNU MU BU?

Ülkedeki siyasi atmosferin Erkan Abi’nin ‘Evet-Hayır’ yarışmasına dönüştüğünü söyleyen Eroğlu, “Bu göçebeler çadırdan gelmiş şehri yönetmeye çalışıyorlar. Alevileri tuzağa düşüremeyecekler. Oyuna getiremeyecekler.” dedi.

 

AYDININ ALEVİSİ SÜNNİSİ OLMAZ

Aydın insanın Alevi’si Sünni’si olmaz. Gericinin de Alevi’si Sünni’si olmaz. Bu tartışmalara hiçbirimiz çekilmeyelim. Ancak yine de söylemeden edemeyeceğim: Aleviler seslerini yükselttiğinde olay çıkıyor, ama bir Çerkez derneği desen hiç sorun falan yok. İnanç üzerinden toplumu değiştirmeye çalışıyorlar. Halkın dini duygularını istismar ederek, kandırarak kavgaya çekemeyecekler. Ayrıca çağdaş ve uygar ülkelerin göbeğinde yaşayan Avrupalı Türk’ü de faka bastıramazlar. Bu halk ister Türkiye’de ister burada olsun, Cumhuriyet’ine sahip çıkar. İşte hendek işte deve.”

%d blogcu bunu beğendi: