Müslüm Doğan, sınavlarda başarılı olmasına rağmen kadroya geçirilmeyen taşeron işçileri sordu

Müslüm Doğan, sınavlarda başarılı olmasına rağmen kadroya geçirilmeyen taşeron işçileri sordu

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan yazılı ve sözlü sınavlarda başarılı olmalarına rağmen kadroya geçirmeyen taşeron işçilerin durumunu meclis gündemine taşıdı.

Doğan, Başbakan Binali Yıldırımın yanıtlaması istemiyle hazırladığı önergede, güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek kadroya alınmayan, açlığa ve yoksulluğa mahkum edilen işçi sayısını, kadroya geçirilmeme nedenlerini sordu.

Önergede şunlar ifade edildi:

“İşçi Sendikaları Konfederasyonu Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı tarafından yapılan açıklamaya göre, Ege Üniversitesi Sağlık Kültür Spor Dairesi Başkanlığı, İdari Mali İşler Daire Başkanlığı ve Diş Hekimliği Fakültesi’nde çalışan 450 taşeron işçisinin yazılı ve sözlü sınavlardan başarılı olmalarına rağmen kadroya geçirilmedikleri açıklanmıştır. Ege Üniversitesinden yapılan açıklamada ise, 157 taşeron işçisinin, valilik ve emniyet birimleri tarafından yürütülen güvenlik soruşturmaları neticesiyle kadroya geçirilmediği ifade edilmektedir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının taşeron işçilerinin kadroya geçişleri hakkında yaptığı açıklamalarda güvenlik soruşturmasının bir formalite olduğunu söylemesine rağmen, binlerce işçi içeriği bilinmeyen nedenlerden dolayı kadroya geçirilmemiştir

Bu bağlamda;

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının taşeronların kadroya geçiş hakkında yaptığı açıklamada merkezi yönetimde genel bütçe kapsamındaki kamu idareleri, özel bütçe kapsamındaki idareler, düzenleyici ve denetleyici kurumlar ile sosyal güvenlik

kurumlarında alt işveren işçisi olarak çalışanların tümünün sürekli işçi kadrosuna geçeceğini söylemesine rağmen, neden taşeron işçilerinin tamamı kadroya alınmamıştır?

2- Türkiye genelinde güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek kadroya alınmayan işsizliğe, açlığa ve yoksulluğa mahkûm edilen taşeron sayısı ne kadardır?

3- Kadroya geçirilmeyen taşeronların ret nedenlerini açıklayacak mısınız?

4- Kadro için başvuran taşeron sayısı kaçtır? Bunların kaçı kadroya geçmiştir?

5- Güvenlik soruşturmasını neticesinde hakkında hukuki süreç başlatılan taşeron işçi var mıdır? Varsa sayısı nedir?

6- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanının taşeronların kadroya geçişlerinde şart aranmayacağı söylemesine rağmen, güvenlik soruşturması gerekçesiyle kadroya alınmamaları sizce bir çelişki değil midir?

7- Kadroya alınmayan taşeron işçinin günahı nedir? Emeklilik ve hükümlülük engeline takıldığı için işten çıkarılan işçilerin yanına güvenlik soruşturmasının dolayı çıkarılan işçilerde eklenmiştir. Bu eşitsizlik ve haksızlığa ne zaman dur diyeceksiniz?”

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?