Mutlaka Ben İzlemeliyim Arkadaşlar / Zeynep Derya Yıldız

“Mutlaka ben izlemeliyim arkadaşlar” diyerek gittiği haber, cezaevinde öldürülen iki tutuklunun cenaze töreni haberiydi Metin Göktepe’nin. Gazeteci olmak her zaman zordu bizim memlekette. Devrimci olmak ise bir anlamda ölüme meydan okumak. Devrimci gazetecilerin durumunu ise, hepiniz benden daha iyi biliyorsunuz.

 

Önce gözaltına alınmadığı açıklandı. Kamuoyu baskısı artınca “evet biz aldık ama bıraktık, çay bahçesinde otururken sandalyeden düşmüş ölmüş.” Biraz daha sıkıştıklarında ise “stadyumdaki duvardan düşüp ölmüş” açıklaması yaptı dönemin çok sayın yetkilileri. Zaten sayın olmayanları yetkili yapmıyorlar biliyorsunuz.

 

Yoksul ve emekçi bir ailenin çocuğu Metin Göktepe üniversite yıllarında siyasi bilinci gelişiyor ve öğrenci hareketi içerisinde de defalarca gözaltına alınıyor. Son derece neşeli ve hoşsohbet olduğu hep anlatılır bizim jenerasyona. Şimdi hayatta olsa ve hala gazetecilik yapıyor olsa muhtemelen cezaevinde olurdu, tıpkı cenazesine katılan ve şu an cezaevinde olan meslektaşı Ahmet Şık gibi.

 

Metin öldürüldü. Görgü tanıklarının anlattıkları ile “gazeteciye özel muamele” denilerek, copları kırılıncaya kadar vahşiye hunharca dövülerek öldürüldü. Sonradan bu polislere ‘istemeden adam öldürmek’ suçundan dava açıldı. Ardından Rahşan Affı ile serbest kaldılar.

 

8 Ocak 1996’dan bu güne değişen tek şey isimler. Konular ve konuların muhatapları aynı. Umudumuz var mı? diye sorarsanız elbette. Zira iyiler mutlaka kazanacak, evet bugün kaybediyoruz ancak bir gün mutlaka Adnan Yücel’in dediği gibi ‘yeryüzü aşkın yüzü olacak.’

Bugün dünyanın en güzel insanlarından birini; Metin Göktepe’yi anıyoruz. Ve onun hayal ettiği dünyayı Nazım anlatmış bize.

 

“Onlar ümidin düşmanıdır, sevgilim,
akar suyun,
meyve çağında ağacın,
serpilip gelişen hayatın düşmanı.
Çünkü ölüm vurdu damgasını alınlarına :
– çürüyen diş, dökülen et -,
bir daha geri dönmemek üzre yıkılıp gidecekler.
Ve elbette ki, sevgilim, elbet,
dolaşacaktır elini kolunu sallaya sallaya,
dolaşacaktır en şanlı elbisesiyle : işçi tulumuyla
bu güzelim memlekette hürriyet…”

 

 

O güne dek, halkın haber almak özgürlüğü için yürüdüğün yol pek çok gazeteciye örnek olmaya devam edecek Metin Göktepe. Bin saygıyla..

 

 

                                                                   Lütfen hayatta kalın, ve hala hayattaysanız özgür kalmaya çalışın

 

                                                                                                                                                       Zeynep Derya Yıldız

%d blogcu bunu beğendi: