“Muzaffer İzgü doğdu, okudu, düşler kurdu, yazdı ve gitti” 

“Muzaffer İzgü doğdu, okudu, düşler kurdu, yazdı ve gitti”

Edebiyat dünyasının acı kaybı: Duayen isim Muzaffer İzgü vefat etti.

Usta yazar Muzaffer İzgü yaşamını yitirdi. Okul Kütüphanecileri Derneği Başkanı – Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkan Yardımcısı Aydın İleri de İzgü’nün yaşamını yitirdiğini doğruladı. İleri, sosyal medya hesabından “Gülmecemizin, çocuk yazınımızın “muzaffer” kalemi sevgili İzgümüz aramızdan ayrıldı.” notunu paylaştı.

İzmir’de yaşayan 3 çocuk babası 84 yaşındaki Muzaffer İzgü, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hasatanesi Dahiliye servisine başvurmuş, burada tetkik ve tahlilleri yapılan İzgü 01 Ağustos 2017 Salı günü hastaneye yatırılmıştı. İzgü, doktorların önerdiği kemoterapi tedavisini kabul etmemiş ve son günlerini evinde geçirmek istediği öğrenilmişti.

 

İZGÜ’YE VASİYETİYLE VEDA EDİLİYOR

İzgü, daha önce verdiği bir röportajda, öldükten sonra “Muzaffer İzgü doğdu, okudu, düşler kurdu, yazdı ve gitti” denilmesini istemişti. Sosyal medyada İzgü’nün vasiyeti karşılık buldu ve sevenleri ardından “Muzaffer İzgü doğdu, okudu, düşler kurdu, yazdı ve gitti” mesajını paylaştı.

 

MUZAFFER İZGÜ KİMDİR?

Adana’da 29 Ekim 1933’de doğan İzgü, birçok okulda öğretmenlik yaptı.

İlk yazıları 1959’da Aydın’da çıkan Hüraydın gazetesine yayınlanan İzgü’nün Akbaba dergisinde öyküler, Milliyet ve Akşam gazetelerinde röportajları yayımlandı.

İzgü’nün ilk kitabı ‘Gecekondu’, 1970’da Remzi Kitabevi’nden çıkarken, İzgü’nün birçoğu çocuk kitabı olmak üzere 100’ün üzerinde eseri yayımlandı. İzgü, Türkiye’nin en çok okunan gülmece, genç ve çocuk kitapları yazarlarındandı. 107 kitap, 200’e yakın radyo oyunu yazmıştır. (Birgün)

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?