Namusluymuş meğer namussuz! / Gökhan ÇELEBİ - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Namusluymuş meğer namussuz! / Gökhan ÇELEBİ

Namusluymuş meğer namussuz! / Gökhan ÇELEBİ
Yorum Yap

Namusluymuş meğer namussuz!

“Hem fukara hem şeyi büyük” der Ayşen Gruda yerde yatan Şener Şen’e bir yandan tekme atarken. Ali Rıza Bey’e, kayınçosu bitirim üçkağıtçı Erdal Özyağcılar’ın rakı sofrasında parasıyla onu ezmesinden çok, hacı ev sahibinin hiç konuşmadan gelip bodrum katının penceresine kiralık ilanı yapıştırıp gitmesi koyar. Kırk yılda bir keyif yapıyorken..

Biz niye böyle olduk der karısına yemek sonrası banyoda. Karısının “hoşt ordan” demesine aldırmadan. Leğende gömleğini çorabını yıkayacakken karısı elinden alır deterjanı, sabun tutuşturur eline ve kendi sütyenini yıkayıp asar Ali Rıza’nın burnunun dibine. Ve bir an erkekliği kabarır mutemet Ali Rıza’nın ama iki dakika sonrası kaynana destekli savunmayla yerde bulur kendini. Ertem Eğilmez’in çivisi çıkmış dünyaya dair gerçekleri bir film süresine sığdırmasından dolayı karikatürize etmiş gözükmesi, acı acı güldürse de hiçbir abartı yoktur aslında tıynetsiz insanların halini anlatmasında.

Filmi aşağı yukarı hepimiz biliriz. Mutemet Ali Rıza, yüklü miktarda parayla gasp edilinceye kadar itilir kakılır prensipleri yüzünden aşağılanır. Sonra bir türlü inandıramaz namuslu olduğuna ve alemin kralı ilan edilir. 1984 yapımı Namuslu filmini sabahın 6’sında seyrederken bildiğimiz Kemal Sunal filmlerindeki, kasap manav evsahibi üçgeninde boğulan ortadirek kılıbığın günümüze evrilmiş halini düşündüm. Böyle biri var mı, varsa kim bu dedim kendime. Kim? Geçmişte dolandırılan, sömürülen devletin şimdilerde baş goygoycuya dönüşmesi ile en alt sınıfın da, ganimette hiç olmazsa manevi pay sahipligine soyunup itibar görebilmesi, milli ve ulvi duyguları Ali Rıza misali takım elbise yapmasıyla mümkündü. Ve öyle de oldu. Kısa yoldan zenginlik fikri, adil mafya, sevecen ağa, sabrın ödüllendirileceği gibi önerme dolu dizilerle normalleştirilirken, bu sefer cingöz kasap, manav, evsahibi, Kemal Sunal’dan dayak yemeyip Ali Rıza misali çaldıkları paralarla gemiye binip el salladı bize. Hee daha kötüsü arkasından kimse “Namusluymuş meğer namussuz” demedi de alkışa devam etti.

“Hem fukara hem şeyi büyük”ler. Gururu.

Gökhan ÇELEBİ

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: