Nar Çekirdeği Yağı Tarifi / Selin Toprak

Merhaba kızlar size harika nefis organik bir yağ tarifi vereceğim

 

Göz çevresi, kaz ayağı kırışıklıkları genç yaşlı tüm kadınların kabusu. Kozmetik sektörüne saçılan onca paranın yanısıra, mucize beklenip yaşanan hayal kırıklığı kadınların yanına kar kalıyor. Şimdi size mucizeye yakın bir tarif vereceğim. Nar çekirdeği yağı. Size nar çekirdeğinin faydalarından bahsedeceğim ve evde organik nar çekirdeğini nasıl yapacağınızı anlatacağım. Benim tavsiyem evde kendinizin yapın nar çekirdeği yağını, zira aktarlardan alacağınız yağların içeriği çoğunlukla zeytinyağı/ayçiçek yağı ve nar esansı içeriyor.

Şimdi ihtiyacınız olan şeyler:

3-4 tane kırmızı nar

Saf sızma zeytinyağı

Tahta havan

Cam kavanoz

 

 

İlkin pazardan olgun kaç tane yapacaksanız o kadar nar alın. Normali 3 ama siz daha fazla yapmak isteyebilirsiniz. Size örnek olması açısından 1 tane nar ile hazırladığım karışımın fotoğrafını koyuyorum. Nar çekirdeklerini ayıkladıktan sonra metal olmayan bir süzgeçle ya da tülbentten ellerinizle nara bastırarak suyunu sıkıyoruz, bize çekirdekleri gerekli suyunu içebilir ya da sirke yapımında kullanabilirsiniz (organik ev yapımı nar sirkesi tarifini daha sonra paylaşacağım) Suyu sıkılan çekirdekleri düz bir kaba alarak kalorifer üzerinde, soba kenarında kurumaya alıyoruz. Nar kış meyvesi olduğu için kurutması biraz zaman alıyor. Ben kalorifer üzerinde 4-5 gün kadar çevire çevire iyice kuruttum.

 

Kuruyan nar çekirdeklerini tahta bir havana alıyorum ve birkaç kez vurup kırılmalarını çatlamalarını sağlıyoruz. İyice ezip toz haline getirip güç denemesi yapmayın 🙂 sadece bir kaç darbe. Kırdığımız çekirdekleri cam kavanoza alıyoruz ve üzerine 1’e 3 ölçüsünde saf sızma zeytinyağı koyuyoruz. Yani 1 bardak nar çekirdeğimiz varsa 3 bardak zeytinyağı ekliyoruz ve havanın tokmağı ya da bir tahta kaşık ile ile kavanozun içinde çekirdekleri karıştırıp kırabildiğimizi kırıyoruz.

İlk bir kaç gün çekirdeklerin büyük kısmı yağın üzerinde kalıyor. Kırılıp yağı çektikçe dibe çöküyor

Kavanozun ağzına gazlı bez yahut tülbent geçirip ışık almayan bir yere kaldırıyoruz. Bu şekilde 2 hafta boyunca her gün havanın tokmağı ya da tahta kaşıkla çekirdekleri biraz karıştırıp biraz yağın içinde bastırıp kırmaya çalışarak yağın olmasını bekliyoruz. Ben karıştırdıktan sonra yağ ziyan olmasın diye kaşığı iyice kavanozun içine sıyırıyor kaşıkta kalan yağı da ellerime dirseklerime sürüyorum.

 

15 Gün sonunda tülbent ya da gazlı bez ile süzülen saf organik nar çekirdeği yağınız hazır. Kür olarak, yani 1 ay boyunca haftada 3 kez gözaltlarınıza, kaz ayaklarınıza (tüylenmekten korkmuyorsanız) dudak üstlerindeki ince kırışıklara avokado ile karıştırıp sürebilirsiniz.

Ben böyle peçete ve lastikle hallettim. Siz de peçete, gazlı bez, ya da tülbentle kapatabilirsiniz üzerini

 

 

İbrahim Saraçoğlu özel gözaltı tarifinde nar çekirdeği yağı ve avokado karışımını öneriyor çok etkili bir karışım oluyor.  Gerçekten de düzenli kullandığınızda aşağı yukarı 1 ayın sonunda çizgiler iyice açılmış oluyor. Onun tarifini bir sonraki yazımda vereceğim. Ben mevsimine göre çilekle ya da avokado ile ezip öyle kullanıyorum. Hadi bakalım kadınlar, önce ev ortamında saf organik nar çekirdeği yağı hazırlamaya.

 

                                                           Güzel kalın sağlıkla kalın güzel kadınlar sizi seviyorum 🙂

 

 

Nar Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları

*Güçlü bir antioksidan olan nar çekirdeği yağı cilt kanserine karşı koruma sağlar ve cilt lezyonlarının iyileşme sürecini kısaltır.

Yaşlanmanın cilt üzerinde görülen belirtilerini geciktirmek için üretilen pek çok kremde kullanılır.Cildi nemlendirir, iltihaplanmayı, sivilce oluşumu azaltır ve cilde esneklik kazandırır.

*Cilt kuruluğu ve cilt kuruluğuna neden olan egzama gibi hastalıkların belirtilerini hafifletmek için kullanılır.

*Nar, konjüge yağlı asit kaynağı olan birkaç bitki arasında yer almaktadır. Punicic asit, bağışıklık sistemini güçlendirerek; kanser, obezite, diyabet ve kalp rahatsızlıkları ile mücadelede vücuda destek verir.

*Antioksidan özelliği ile lipidi düşürür ve kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar.

*Yine antioksidan özelliği ile kanserli hücrelerin yayılmasını ve hücre yapısının değişmesini yavaşlatır.

*Nar çekirdeği yağı vücut için gerekli vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

*Harici olarak kullanıldığında kas ağrılarını hafifletir.

*Menopoza bağlı semptomların hafifletilmesinde kullanılır.

 

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?