Son Dakika Haberler

Ne çiçeğim ne böceğim; sadece kadınım! / Tülay Yıldırım EDE

Ne çiçeğim ne böceğim; sadece kadınım! / Tülay Yıldırım EDE
Yorum Yap

Ne çiçeğim ne böceğim; sadece kadınım!

-Kadınlar erkeklerin malı değildir. Tıpkı erkeklerin kadınların malı olmadığı gibi. Kadınlara “Mal” muamelesi yapan erkekler, özünden uzaklaşmış insan görünümlü yaratıklardır.

*
-Kadınlar doğurma makinesi değildir. Sırf çocuk yapsın diye bir kadınla evlenmek ahlaksızlıktır ve sadece anne olan kadınların kutsal sayılması da ayrı bir çirkinliktir. Çocuk doğurmuş olan kadın da kutsaldır, doğurmamış olan da. Tıpkı, hala insanlığını muhafaza eden bazı erkeklerin kutsal olduğu gibi.

*
-Namus kavramı sadece kadınlara has bir olgu değildir. Toplumun kadınlar üzerinden inşa ettiği ahlak anlayışı, ataerkil bir kafanın ürünüdür. Bazı erkekler namussuzluğun kitabını yazarken, bu erkeklerin kadınlara namus pozlarıyla yaklaşıp zulmetmesi, katletmesi, evrensel insan haklarına aykırıdır, suçtur ve ahlaksızlıktır. Unutmamak gerekir ki, toplulukta ahlâk pozları takınanlar, yalnızken en büyük ahlaksızlardır.

*
-İnternet ortamında olan, çalışan, insani ilişkileri güçlü olan, erkeklerle tokalaşan ya da arkadaşlık eden kadınlara kaşar muamelesi yapan erkekler; hasta, zavallı ve komplekslidir. Bunlar tedavi edilmediği için kadınlar şiddet görür, taciz edilir, tecavüze uğrar, katledilir, horlanır.

*
-Bir kadının dış görünüşü değildir kendisini değerli yapan. Her kadın değerlidir ve bu değerin ölçüsü; hayata ve insanlığa bakış açısıdır. Kadının dekolte giymesi onu yollu veya orospu yapmaz. Keza kadının örtülü olması da onun yobaz olduğu anlamına gelmez.

*
-Kadınlar küfür malzemesi değildir. Sürekli kadın merkezli küfürler eden erkekler aşağılıktır. Kadınları küfür malzemesi yapmak, onları toplumda küçültmeyin en iğrenç yöntemidir.

*
-Bir kadının bir erkekle konuşması, yan yana olması, tokalaşması, o kadının hafif meşrep olduğu anlamına gelmez. “Yol” kavramını kadınlara yontanlar, ataerkil hastalıklı şerefsizlerdir.

*
-“Saçı uzun, aklı kısa”, “Erkek gibi kadın”, “Karı gibi kıvırma”, “Karı gibi ağlama”, “Kadın kısmının ne işi varmış orada”, “Karı resmen aranıyo”, “Karı milleti lafa karışmaz”…..gibi tabirleri üreten erkekler, kadının gücünden korkan ve bu korkuyla onları ezmeye çalışan zavallı varlıklardır.

*
-Töre cinayetleri, beşik kertmesi, çocuk gelin gibi toplumu derinden yaralayan şeyler, kadınların değil erkeklerin başının altından çıkmıştır.

*
-Kadının adet kanaması utanılacak veya iğrenç olarak adlandırılacak bir durum değildir. Aksine, ataerkil toplumun sünnet adı altında kutsadığı pipiden çok daha kutsaldır.

*
-Savaşları çıkaran kadınlar değildir. Kadınlar, dünyayı en fazla cennete çevirirler. Erkekler gibi cehenneme değil!

*
-Elbette ne kadınsız ben de erkeksiz bir dünya olmaz. Ancak insanlar horlandığı, aşağılandığı, tacize veya tecavüze uğradığı, katledildiği, zulmediyor müddetçe ortada yaşanacak bir dünya da kalmaz…

Tülay Yıldırım Ede

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: