New York Times: Adalet Yürüyüşü Erdoğan’ı durdurmaz ama Türkleri birleştirir 

New York Times’da yayınlanan başyazıda ‘süregelen tasfiyelere karşı ilk kitlesel başkaldırı’ olarak tanımlanan adalet yürüyüşü için “Adalet Yürüyüşü Erdoğan’ı durdurmaz ama Türkleri birleştirir” dendi.

Binlerce kişinin katıldığı adalet yürüyüşü, uluslarası basında geniş yer buluyor.

Ünlü gazete New York Times bugünkü başyazısında yer verdiği ‘Adalet Yürüyüşü’nün yurttaşları demokrasi mücadelesinde birleştireceğini savundu.

‘Erdoğan’ın amacı muhafazakâr tabanı mobilize etmek’

Gazetenin başyazısında Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çoğu solcu, Kürt ve liberallerden oluşan on binlerce kişiye baskı yaptığı belirtiliyor. Gazete, baskıya dair şu cümlelere yer verdi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçtiği otoriter rotanın sorunu şu: Muhalefeti baskı altına almaya çalışmaya bir kez başlarsanız, duramazsınız”.

Erdoğan’ın yürüyüşe katılanları adalet kavramını suistimal etmekle ve hainlerin sözcülüğünü yapmakla suçladığını ifade eden yazıda, “Yürüyüşçülerin pazar günü İstanbul’a ulaşması bekleniyor. Erdoğan’ın yanıtının ne olacağı bilinmiyor; şu ana dek yürüyüşçüleri engellemeye çalışmadı” dendi.

New York Times, muhalefeti doğrudan ya da dolaylı olarak darbecilerle ağız birliği yapmakla suçlayarak şeytanlaştırmanın Erdoğan’ın yöntemi olduğunu, bunun eleştirileri sindirme ve muhafazakâr tabanı mobilize etmeyi amaçladığını yazdı.

‘Süregelen tasfiyeye karşı ilk kitlesel başkaldırı’

Fotoğraf: DHA

Kılıçdaroğlu’nun başlattığı yürüyüşü ‘süregelen tasfiyeye karşı ilk kitlesel başkaldırı’ diye niteleyen gazete, Erdoğan’ın hamleleri içinse, “Gelgelelim, bütün bunlar muhafazakâr Erdoğan’ı Türkiye’nin demokrasisini yıpratan biri olarak gören kentli, liberal, laik Türklerin harekete geçmesine hizmet etti” diye yazdı.

‘Adalet Yürüyüşü’nün yalnızca bir partiyle değil, adalet için geniş bir koalisyonun oluşturulmasıyla ilgili olduğunu belirten New York Times, başyazıyı şu ifadelerle bitirdi: “Yürüyüşçüler İstanbul girişinde binlerce kişinin daha kendilerine katılmasını bekliyor. Yürüyüş, muhtemelen Erdoğan’ı durdurmayacak ama demokrasilerini kurtarmaya çalışan Türkleri açık biçimde, her zamankinden daha çok birleştirecek.” (Diken)

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?