Nihayet hatırladılar: Vatandaşa saygı gösterilmesi gerekiyormuş... - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Nihayet hatırladılar: Vatandaşa saygı gösterilmesi gerekiyormuş…

Nihayet hatırladılar: Vatandaşa saygı gösterilmesi gerekiyormuş…
Yorum Yap

Binali Yıldırım, “Anket sonuçları var tabii ama paylaşmayacağım. Ben bunu vatandaşlarımıza biraz saygısızlık olarak görüyorum.

Binali Yıldırım CNN Türk – Kanal D ortak yayınında Hakan Çelik’in sorularını yanıtladı. Ellerinde anket sonuçları olduğunu ama açıklamayacağını söyleyen Yıldırım, AKP’nin bundan önceki seçimlerde kendi lehine sonuçları gösteren anketleri açıkladığını unutarak, bunu vatandaşlara bir saygısızlık olarak gördüğünü söyledi.

Anayasa değişikliği teklifi ile ilgili “Tek Adam”lık ve fesih yetkisi konusunda yapılan eleştirileri yanıtlamaya çalışan Yıldırım’ın konuşmasından öne çıkan başlıklardan biri “FETÖ’nün siyasi ayağı yok” diğeri de Hristiyan kulübü olmakla itham ettiği Avrupa Birliği’ne yönelik “biz de laiklik var” çıkışıydı.

 

Tek adam teranesi tutturmuşlar

İlk defa sivil bir anayasa değişikliği yapılıyor. İlk değil ama yönetim sistemi değişikliği milli iradenin eliyle yapılıyor. Tek adamlık teranesi tutturmuş gidiyor CHP. Her halde kendi partilerinin geçmişini hatırlıyorlar. Demokrasilerde tek adam yok, seçimle gelen seçimle gider. Bu sistemde bırakın tek adam olmayı sınırlama var, 10 yılla sınırlanıyor. 10 yılın ötesinde artık çok isterseniz, vatandaş aman gitmesin devam etsin dese bile olamıyor. Cumhurbaşkanının fesih yetkisi yok. Fesihler darbe anayasalarında olur, ama bir şey var, o da seçimlerin yenilenmesidir. Bu da tıkanmaya karşı. Fesih, Meclis’in kapatılmasıdır.

 

 

Burası Hristiyan kulübü mü?

AB için referandumu hakkında, önce değerlendirilecek ve konuşulacak diyen Yıldırım, “Siz gerçekten AB’ye Türkiye’yi almak istiyor musunuz, istemiyor musunuz, bu konuşulacak, açık seçik. Burası bir Hrıstiyan kulübü mü, Müslüman bir ülkeyi bünyenize almak istiyor musunuz. Hepsi Papa’nın huzurunda uslu çocuklar gibi oturmuş dinliyorlar, bu görüntü bize uymaz, bizde laiklik var. Dini değerler eğer her şeyin üzerindeyse yönetimlerde bunun adına ne denir. Bizim de dini değerlerimiz başımızın üstünde ama dini değerlerle siyaset yaptığımız zaman işin içinden çıkamayız. Laikliğin özü budur. İnsan Müslüman olur, az inançlı çok inançlı olur, beş vakitini kılar kılmaz, inanmaz, bunların hepsi mümkün, bunlar bizim zati meselelerimizdir, bunu dayatmaya çalışırsak, toplumda huzur bozulur. Dini, mezhep konuları asla asla yönetim meselesi olmamalıdır. Böyle bir görüntü verilmemelidir. FETÖ bunun için başımıza geldi. Dini duyguları sömüre sömüre maalesef elde ettikleri bütün kaynakları ülkemizin düşmanlarıyla birlikte bu planları kurdular.”

 

Kılıçdaroğlu biliyorsa açıklasın

FETÖ’nün siyasi ayağı yok. Olanlarla ilgili temizliği yaptık, bizim bilmediğimiz bir şey var da Kılıçdaroğlu biliyorsa açıklasın. Üzülmez, kızmayız, ben yok diyorum, var diyorsa buyursun açıklasın, milletin kafasını karıştırmasın. Kimseyi korumayız, ister milletvekili olsun, ister babamın oğlu olsun, FETÖ’nün yanında olan kimseyi korumayız.

 

Ölü ya da diri bulunacak

Adil Öksüz’ün bir diplomatik temsilcilikte olduğu iddiasına yanıt veren Yıldırım, “Aranıyor, bulunamayınca böyle iddialar gündeme geliyor, nerede olursa olsun bulunacak, ölüsü ya da dirisi.

 

FETÖ’nün tezgahı var

“Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla’nın ABD’de tutuklanması) İlginç bir durum. Çok anlaşılır bir şey değil. Bu arkadaş 2014’den beri 7-8 kez gidip gelmiş, Rıza Zarraf davası başladıktan sonra da gidip gelmiş, o vakte kadar bir şey olmuyor, bu kez tutuklanıyor. Gerekçesi de Zarraf davası, İran’a para transferlerinde imzası olması, bu yeni bir şey değil ki, o zaman niye bir şey yapmadınız, burada da FETÖ’nün tezgahı var. Avukat tutuldu hukuki destek veriliyor. Biz de siyasi, diplomatik olarak ilgili makamlara bu işin yanlış olduğunu, dolayısıyla düzeltilmesi gerektiğini söylüyoruz.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: