Nuriye Gülmen mahkemeden 2 gün önce zorla hastaneye kaldırıldı. #ZorakiMüdahaleÖldürür

Nuriye Gülmen mahkemeden 2 gün önce zorla hastaneye kaldırıldı. #ZorakiMüdahaleÖldürür

Açlık grevinin 202’nci gününde olan Nuriye Gülmen, tutulduğu Sincan Cezaevi Hastanesinden zorla çıkarılarak Ankara Numune Hastanesi yoğun bakım servisine kaldırıldı.

KHK ile işinden ihraç edildikten sonra işine dönme talebi ile başlattığı açlık grevinin 202’nci gününde olan Akademisyen Nuriye Gülmen’in tutulduğu Sincan Cezaevi Hastanesinden çıkarılıp zorla Ankara Numune Hastanesi yoğun bakım servisine kaldırıldığı ifade edildi. Gülmen’in, gece 03.30 saatlerinde odasından zorla çıkartıldığı ve Ankara Tabip Odasından (ATO) doktorların ve avukatlarının yanına gitmesine izin verilmediği bildirildi. 

Avukat Aytül Kaplan, “Gülmen’in bilinci açık. Eğer hastaneye götürülmeseydi iki gün sonraki duruşmaya katılacaktı” dedi. Gülmen’in doktoru ATO yöneticisi Onur Karahan da, bundan sonra Gülmen’in yoğun bakım ünitesinde bekletileceğini ve orada gözlem altında tutulacağını ifade ederek kendilerinin ise Gülmen’e yaklaşmasına izin verilmediğini söyledi.
 
Gülmen, 28 Eylül’de görülecek duruşmasına katılma talebinde bulunmuştu.
 
Yaşananlar, Nuriye Gülmen’in Twitter hesabından şu şekilde paylaşıldı: 

SARIHAN, GÜLMEN’İ GÖRMEYE GİTTİ

CHP Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkan Vekili Şenal Sarıhan, dün gece Numune Hastanesi’ne götürülen Nuriye Gülmen’i görmek için hastaneye gitti. Yoğun güvenlik önleminin alındığı hastanede Gülmen’i görmesine izin verilemeyen Sarıhan, yoğun bakım doktoru ile görüştü.

BAŞHEKİM YARDIMCISI: İRADESİ DIŞINDA BİR ŞEY YAPILMAYACAK

Sarıhan görüşme sonunda  şu bilgileri paylaştı;

“Öncelikle avukat arkadaşlarla yoğun bakıma çıkarak, yoğun bakım doktoru ile görüştük. Gelişle ilgili bilgisi olmadığını, ayrıntılı bilgiyi Başhekim’den bilgi alabileceğimizi söyledi. Başhekim idari bir denetim toplantısında imiş, Başhekim yardımcısı ile görüştük. Bize   Nuriye’yi Cezaevi Hastanesi’nde izleyen  nörolog ve psikiyatrisin Cuma’dan bu yana koku alma duygusunda yokluk, uyku hali, konuşma bozukluğu ve su alımında azalma olması nedeni ile kaygı duyarak hastaneye sevkedildiğini söyledi. Nuriye’nin bilincinin açık olduğunu, sağlıkla ilgili müdahale kabul etmediğini, iradesi dışında hiç bir şey yapılmayacağını ifade etti. Bu konuda tutanak da tutulmuş.  Şu anda refakatçinin yoğun bakıma etik olarak alınmadığı ancak Savcılık değerlendirmesinin sonucunda durumun değişebileceğini belirttiler.”

‘SAVUNMA HAKKINI ENGELLENDİĞİ YÖNÜNDE ENDİŞELER VAR’ 

Sarıhan duruşmaya iki gün kala Gülmen’in hastaneye yatırılmış olmasının savunma hakkına yönelik yeni bir engelleme olduğuna dair kamuoyunun ciddi endişe taşıdığını belirterek “ Gülmen ve Özakça’nın avukatlarının bir önceki duruşmadan iki gün önce gözaltına alınıp tutuklanması ve şimdi de Nuriye’nin kendisinin yoğun bakıma kaldırılması yine savunma hakkının kullanılamayacağını gösteriyor. Ancak temel öncelik yaşama hakkıdır. Her geçen gün durumları kötüye giden eğitimcilerin bir an önce işlerine iade edilmeleri ve eylemlerini sonlandırmaları sağlanmalıdır. Nuriye ve Semih için daha fazla geç olmadan adalet sağlanmalıdır” dedi.

Sarıhan ayrıca Gülmen ve Özakça’yi ziyaret için Adalet Bakanlığı’ndan talepte bulunduklarını  ve bugün için ziyaret etmeyi umduklarını ifade etti. (Evrensel)

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: