Öcalan: HDP kendi kararını verecektir - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

Öcalan: HDP kendi kararını verecektir

Öcalan: HDP kendi kararını verecektir
Yorum Yap

Öcalan: HDP kendi yolunu koruyacak, kendi kararlarını verecektir

Asrın Hukuk Bürosu, Abdullah Öcalan ile gerçekleştirilen dördüncü görüşmenin detaylarına dair bilgi verdi: HDP kendi yolunu korumalı, kendi kararlarını kendileri verecektir.

Asrın Hukuk Bürosu, PKK lideri Abdullah Öcalan’la yapılan dördüncü görüşmenin detaylarını açıkladı. Avukatlar, Öcalan’ın “HDP’nin kendi yolunu koruması gerektiğini ve kararlarını kendilerinin vereceğini” söylediğini bildirdi.

Asrın Hukuk Bürosu, İmralı Yüksek Güvenlikli F Tipi Cezaevi’nde bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan ile 18 Haziran’da yapılan görüşmenin detaylarını açıkladı. Açıklamada, “Sayın Öcalan HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışının güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmaması gerektiğini ifade ederken toplumsal uzlaşıyı kast ettiğini, kutuplaştırmaya, ikili duruma tuz biber olunmaması gerektiğini söylemiştir. Kutuplaşma siyasetinin hakaret söylemleri ve demagoji ile bir çatışma ve savaş siyaseti olduğunu, HDP’nin kendi yolunu koruması gerektiğini düşünmektedir. Bu hususların HDP ile görüşülmesini ve tartışılmasını söylemiş, bununla birlikte siyasi bir parti olarak HDP’nin çalışmalarını HDP’nin kendisinin yaptığını ve kararlarını da HDP’nin vereceğini belirtmiştir” denildi.

Asrın Hukuk Bürosu tarafından paylaşılan Öcalan’ın mesajı şu şekilde:
“Son ölüm oruçları ve açlık grevlerinin sona ermesi vesilesiyle kullanmak durumunda kaldığım şahsi inisiyatifim konusunda, olası gelişmeleri de dikkate alarak bu açıklamayı yapma ihtiyacı duydum. Çözüm sürecine ilişkin daha derinleştirilmiş ve netleşmiş bir tutumdan bahsettim. Mevcut gelişmelere de bu perspektiften baktım. Çözüm süreci sonrasına damgasını vuran ve Türkiye’nin geleneksel ikilemini aşmayan, dolayısıyla sürekli çatışmacı ve kutuplaştırıcı üslubun başta Kürt sorunu olmak üzere tüm toplumsal sorunları ağırlaştırdığı ortaya çıkmış bir sonuçtur. Cumhur ve Millet ittifaklarının bu gerçekliğine karşılık HDP’de ifadesini bulan demokratik ittifak ve bağlantılı demokratik müzakere opsiyonu çözüm odaklı olmayı esas almıştır.

Önümüzdeki dönemde gerek iç toplumsal, gerek bölgesel ve küresel sorunların daha da ağırlaşacağını göz önünde bulundurarak bu üçüncü yol tavrının korunması büyük bir önem ve anlam ifade etmektedir. Bu çerçevede HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışı güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmamalıdır. Demokratik ittifakın önemi ve tarihsel anlamı mevcut ikilemlere kendini angaje etmemesi ve şimdiye kadar olduğu gibi seçimlerdeki tarafsız çizgisinde ısrar etmesidir.

Demokratik uzlaşı, özgür siyaset ve evrensel hukuk üçlü sacayağına dayalı çizgi en doğru ve sonuç üretici siyasi platform durumundadır. İlgili tüm çevreleri bu temelde duyarlı olmaya çağırıyorum.”

“ÜÇÜNCÜ YOL” DEĞERLENDİRMESİ
Öcalan’ın seçimler ve HDP’ye dair mesajlarını da değerlendiren Asrın Hukuk Bürosu şu açıklamalarda bulundu:

“Daha önceki görüşmelerde de kutuplaştırıcı dile yaptığı vurguyu yinelemiş üçüncü yolu korumak gerektiğini belirtmiştir. Sayın Öcalan güncel tartışmalar bağlamında demokrasi ittifakının ikilemlere taraf ve payanda yapılmaması gerektiğini belirtirken HDP’nin üçüncü yolu esas alarak bunu koruması gerektiğini ifade etmiştir. Bu iki kutuplu halin cumhuriyetin kurulmasından beri var olduğunu ve bu koşullarda bir demokrasi ittifakı ve üçüncü çizgi olarak HDP gibi bir partiyi kurmanın ve yürütmenin tehlikeli ve büyük bir cesaret işi olduğunu söylemiştir. Bir demokratik ittifak olarak HDP’nin cesaretle ve akılla bir katalizör gibi tüm siyasi yapıları demokratikleşmeye çağıracak demokratik müzakere ve çözüm siyaseti geliştirmesi gerektiğini paylaşmıştır.

Öcalan HDP’de vücut bulan demokratik ittifak anlayışının güncel seçim tartışmalarına taraf ve payanda yapılmaması gerektiğini ifade ederken toplumsal uzlaşıyı kast ettiğini, kutuplaştırmaya, ikili duruma tuz biber olunmaması gerektiğini söylemiştir. Kutuplaşma siyasetinin hakaret söylemleri ve demagoji ile bir çatışma ve savaş siyaseti olduğunu, HDP’nin kendi yolunu koruması gerektiğini düşünmektedir. Bu hususların HDP ile görüşülmesini ve tartışılmasını söylemiş, bununla birlikte siyasi bir parti olarak HDP’nin çalışmalarını HDP’nin kendisinin yaptığını ve kararlarını da HDP’nin vereceğini belirtmiştir.”

“KEMAL ÖZCAN’IN AÇIKLAMALARI KENDİSİNİ BAĞLAR”
Ali Kemal Özcan’nın açıklamalarını değerlendiren Asrın Hukuk Bürosu açıklama metninde şu ifadelere yer verdi:

“Biz kendi planlamamız doğrultusunda hazırlıklarımızı ve görüşmelerimizi yaparken Ali Kemal Özcan isimli kişinin basınla paylaşımlarını gördük. Özcan, Perşembe akşam saatlerinde büromuz avukatları ile de temas kurmaya çalışarak İmralı’da görüşme yaptığını iddia etmişti. İmralı’ya avukat olmayan bir kişinin götürüleceğine dair bir bilgiye sahip değildik. 2 Mayıs tarihinden bu yana gerçekleşen tüm görüşmelerde uyguladığımız üzere, müvekkilimizin mesajlarını önce muhataplarıyla akabinde kamuoyu ile paylaşan bir tutum içerisindeyiz. Müvekkilimizin duruşu ve sözlerinin toplumsal politik bağlamda taşıdığı önemin bilincindeyiz ve açıklamalarımızda da bu sorumluluğu ve dikkati sergilemek çabasındayız. Dolayısıyla 2 Mayıs’tan bu yana yoğunlaştığı haliyle İmralı ve müvekkilimiz hakkında bizimle temasa geçmeye çalışan her kişi ve kuruma karşı da bu dikkat ve sorumlulukla yaklaşmak zorundayız. Özcan’ın gerçekleştirdiğini söylediği görüşmesine dair ifade ettiği hususlar, bunları kamuoyu ile paylaşma biçimi ve kullandığı kavramlar kendisini bağlayacak hususlardır.”

HDP: SEÇİM TAKTİĞİMİZDE DEĞİŞİKLİK SÖZ KONUSU DEĞİL
Öte yandan HDP de tartışmalar üzerine Eş Genel Başkanlar Pervin Buldan ve Sezai Temelli’nin imzalarıyla açıklama yayımladı. HDP’nin internet sitesinde yer alan açıklamada “İki tarihsel blok arasında taraf olmamaya ve Üçüncü Yol stratejisini kararlı ve ısrarlı bir şekilde sürdürmeye dayalı olarak HDP’nin İstanbul seçimlerine yönelik seçim stratejisinde ve taktik adımlarında bir değişiklik söz konusu değildir” ifadelerine yer verildi. HDP, 23 Haziran seçimlerinde CHP’nin İBB Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’ya oy vereceklerini açıklamış; bununla da kalmayarak İmamoğlu için çalışma yürüteceklerini vurgulamıştı.

SOSYAL MEDYA HESAPLARINDAN OY ÇAĞRILARI SÜRÜYOR
Öte yandan HDP Genel Merkezi sosyal medyadan oy çağrılarını sürdürüyor. AA kaynaklı haberlerin yayılmasının ardından sosyal medyada paylaşım yapan HDP Genel Merkezi, “31 Mart’ta oylarımızı koruyarak demokrasiye kazandırmıştık, şimdi yine demokrasi ve halk iradesinin kazanması için sandık başına gidecek, oylarımızı demokrasi, barış ve eşitlikten yana kullanacağız” çağrısında bulundu.

Ne olmuştu?

Munzur Üniversitesi’nde görevli Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, dün bir açıklama yaparak İmralı’da tutuklu bulunan PKK Lideri Abdullah Öcalan’la görüştüğünü ve Öcalan’ın 18 Haziran 2019 tarihinde avukatlarına ilettiği mesajının avukatlar tarafından kamuoyuna açıklanmadığını söylemişti. Haber ilk olarak Anadolu Ajansı ve İHA tarafından servis edildi. Ardından hükümete yakın medya HDP ile Öcalan arasında çatlak yaşandığı iddialarını içeren haberler yaptı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: