“Ölen Kız Çocuğuna Cenaze Aracında Tecavüz Edip Sosyal Medyada Paylaştı” İddiası

“Ölen Kız Çocuğuna Cenaze Aracında Tecavüz Edip Sosyal Medyada Paylaştı” İddiası

Trafik kazasında ölen kız çocuğuna cenaze aracının şoförünün tecavüz ettiği ve şoförün, tecavüzü kaydederek internette paylaştığı iddiası doğru mu?

İddiaya göre; İstanbul’da yaşanan olayda, trafik kazasında hayatını kaybeden kız çocuğuna cenaze aracının şoförü tecavüz etti. Olayı kaydeden şoför, görüntüleri sosyal medyada paylaştı. Şoför, bir arkadaşına da görüntülerden bahsedince, arkadaşı polise şikayette bulundu. Şikayet üzerine sorguya alınan Harun Ç. tecavüzü kabul etti. Şoförün emniyetteki işlemleri devam ediyor. (Kaynak: Siyaset cafe)

SÖZ KONUSU HABERLE İLGİLİ ‘TEYİT.ORG’DAN YALANLAMA 

Teyit.org‘dan yapılan açıklamaya göre, haberin yer aldığı güvenilir bir kaynağa ulaşılamadı.

Teyit.org’a göre; iddianın ortaya atılmasından ve sosyal medyada ilgi görmesinden sonra halkarena.com isimli sitenin künyesinin değiştiği belirtiliyor.  Haber sitesinin ‘who.is’ kaydına bakıldığında sitenin alan adının 5 gün önce alındığı görülüyor.  Söz konusu sitenin böyle bir haberi 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nde yayınlaması da kuşku uyandırıyor.

İstanbul Emniyeti Asayiş ve Gasp Büro Amirlikleri ile görüşen teyit.org tarafından, olayın araştırıldığı ancak kesinlikle polis tarafından sorgulanan böyle birinin ve böyle bir olayın olmadığı ifade edildi.

Benzer bir haber 2016 yılında yalan çıktı

Nisan 2016’da, “halkmedia.com” isimli site tarafından “Kastamonu’da kan donduran olay” başlığıyla bir haber yapılmıştı. Haberde bir imam hatip öğretim görevlisinin kanserden ölen 19 yaşındaki Z.B’yi defnedilmesinden sonra mezarından çıkartıp dondurucuda cesedi günlerce saklayarak tecavüz ettiği iddia edilmişti. Daha sonra Kastamonu Cumhuriyet Başsavcılığı konu hakkında soruşturma başlatmış ve haberin asılsız olduğunu açıklamıştı. Haberde kullanılan fotoğrafın ise 11 Mayıs 2015’te İzmir’de ölen 24 yaşındaki bir diyabet hastasına ait olduğu ortaya çıkmıştı. Bu haberin ortaya atıldığı dönemlerde Ensar Vakfı’na ait erkek öğrenci yurtlarında çocuklara tecavüz edildiği haberleri yoğun olarak gündemdeydi.

Daha önce ortaya atılan haber “halkmedia.com” isimli siteden yayılırken, dün ortaya atılan cenaze şoförünün trafik kazasında ölen kıza tecavüz ettiği iddiasının ise “halkarena.com” isimli siteden yayıldığı dikkat çekiyor. Metin ve kurgudaki benzerlikler, yalan haberin ortaya çıktığı sitelerin isim benzerlikleri ve iddianın çarpıcılığı haberin üzerindeki kuşkuları daha da arttırdı.

2016’daki yalan haberi yapan da aynı kişi

2016’da benzer bir yalan haberi ortaya atan halkmedia.com ve Aleyna G. isimli genç kızın tecavüze uğradığı iddiasını ortaya atan halkarena.com’un kurucusunun Kadir Çini isimli biri olduğu tespit edildi.

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: