Olympos’lu Tanrıların Gülme Krizleri / Turabi SALTIK

OLYMPOS’LU TANRILARIN GÜLME KRİZLERİ

Kavga ve savaş Tanrısı Ares, Yunan inançlarında baştanrı Zeus’la Hera’nın oğludur. Trakya kökenli, silahlı bir savaşçı biçiminde resmedilmiş bir tanrıdır. Yaşamında bağlandığı tek kadın, aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodit’tir.  Aphrodit için durmadan kavga etmiştir. Fakat Aphrodit, ateş ve demir tanrısı Hephaistos ile evlidir.

Aphrodit çok güzeldir. Hephaistos topal ve çirkin bir tanrıdır. Ares aşık olduğu ve vazgeçemediği Aphrodit’in gönlünü kazanır. Onunla olur. Ares’i, karısı Aphrodit ile yakalayan Hephaistos, ikisini öyle aykırı, çıplak halde bir ağla bağlar. Olympos’lu tanrılara götürür. Onları böyle gören Olympos’lu tanrılar, durmak bilmeyen sürekli bir gülme krizine yakalanırlar. Tanrıları kendine güldüren savaş ve kavga tanrısı Ares’in, Roma inançlarındaki karşılığı Mars’tır. Romalılar Mars’a büyük saygı duymuşlarken Eski Yunan inançlarında savaş ve kavga tanrısı Ares, hep kendisinden nefret edilen, horlanan bir tanrı olmuştur.

 

 

 

Zekâ ve akıl tanrıçası Athena ile savaşa girişen ve kan dökücü olarak görülen kavgacı Ares’in, Phobos (Dehşet), Enyo (Öldürme), Deimos (Korku) ve Eris (Kavga) adından dört çocuğu vardır. Çocuklarına böyle dehşetli isimler takmıştır. Ama çocuklarıyla da hep kavga etmiştir. Çok geçimsiz bir tanrı olmuştur. Kavgacı Ares’in, Phobes (Dehşet) ile Deimos (Korku) ve Harmonia adındaki kızları, ateş ve demirciler tanrısının karısı aşk ve güzellik tanrıçası Aphrodit ile yaşadığı ve tanrıları gülme krizine sokan kaçamak aşk ilişkisinden Aphrodit’den doğmadırlar.

Tanrı Ares, kavgacı oluşu sebebiyle hiç sevilmemiştir. Bütün kavgalarından sonra kaba gücün karşısında olan, akıl ve zekâ tanrıçası Athena’dan hep nefret etmiştir.

Turabi SALTIK

Sitemizi Sosyal Medyada takip etmek istermisiniz?

%d blogcu bunu beğendi: