Orman Bakanlığı görevlisi alev makinesiyle, yanan ağaçların başında yakalandı - Gazeteler, Haber Manşet, Son dakika Gelişmeleri
Son Dakika Haberler

Orman Bakanlığı görevlisi alev makinesiyle, yanan ağaçların başında yakalandı

Orman Bakanlığı görevlisi alev makinesiyle, yanan ağaçların başında yakalandı
Okunma : 2.998 views Yorum Yap

Orman Bakanlığı görevlisi alev makinesiyle, yanan ağaçların başında yakalandı! …

Korkunç iddia!

‘Ağaçları Orman Bakanlığı görevlisi tutuşturdu’ iddiasıyla sosyal medyaya düşen bir video tartışma yarattı.

Sosyal medyada yayınlanan videoda korkunç bir iddia yer alıyor.

İddiaya göre üzerinde orman bakanlığı logosu bulunan kıyafetle görünen ve elinde alev makinesi (pürmüz) ile ormanı yakarken vatandaşlar tarafından suç üstü yakalanan bir şahıs görüntülendi. Vatandaşla görevli arasında geçen konuşmada ise görevlinin vatandaşlara ‘Git şikayet et dediği’ duyuluyor.

İşte o görüntüler:

Nejat Ünlü: Bu yakma işleminin ormanı korumakla ilgisi var

Nejat Ünlü, konuyla ilgili yanlış algılama olduğunu söyleyerek bu yakma işlemine dair bilgi verdi.

Asıl işi elektronik olan Nejat Ünlü, mesleği gereği kamu kuruluşlarının birçok ihalesine girdiğini ve bunların arasında askeri kurumlar olduğu gibi orman bölge müdürlükleri gibi resmi kurumların da olduğunu söyleyerek bu uygulamayla ilgili bilgi sahibi olduğunu ve bu yakma işleminin orman yangınlarını söndürmekte uygulanan bir yöntem olduğunu belirtti.

“Yıllarca orman gözetleme kulelerinin teknik işlerini yaptım. Konuyu çok iyi biliyorum.” diyen Ünlü, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Birçok arkadaş orman yangınlarının su sıkılarak söndürüldüğünü sanıyor. Hiç alakası yok. O sadece ve sadece henüz çıkış aşamasındaki yangın bile denilmeyecek durumlarda geçerlidir.. Hektarlarca araziyi yakan ateşi, kesme, tecrit ederek durdurmanın dışında hiçbir şekilde müdahale edilemez. Çünkü yangın bölgesine 1 Km yaklaştığınızda bile sizi cehennem sıcağı karşılar. Hele hele hortum alıp yanan ağaca su sıkıldığını sanan arkadaşlar çok yanılıyorlar. Su sadece yanıp tükenen alanı soğutmak için kullanılır genelde. Uçaklar filan diye sürekli eleştiriyoruz ya; tonlarca su ağaçlara değmeden havada buharlaşıyor zaten.

Bu nedenle kullanılan yöntemler arasında kontrollü olarak yakma ya da kesme işlemi vardır. Artık o anki imkan neye elverirse. Bazen buldozerler ile ağaçlar sökülür. Amaç ormanın diğer bölgesini yanan alandan tecrit etmektir.”

Ünlü, orman yangını sırasında neler yaşandığıyla ilgili detay verirken masraflı olduğu gerekçesiyle kaldırılan gözetleme kulelerine de değindi.

Ünlü, şöyle devam etti:

“Aslında dikim alanlarında başlangıçta boşluklar oluşturulur. Uzun yolculuklarda ormanlık alanlarda bu gibi boşluklarla sık sık karşılaşmışsınızdır. (Videodaki şahısı kastederek) O arkadaş da büyük ihtimalle orman bölge müdürlüğü çalışanı. Yıllar önce yangın bölgesinde mahsur kalan biri olarak söylüyorum; yangın başlangıçta görülüp kontrol altına alınmaz ise söndürmek çok zordur. Yükseklikleri 30-40 metreye varan orman alanına giremezsiniz. Yol da yoktur araç sokamazsınız. Tam bir cehennemdir. Orman yangınında yaşamını yitiren arkadaşlarım var. Bir anda yangının ortasında kalıp çıkamazsınız. Çünkü ısınan çam kozalakları tıpkı bir patlamış mısır gibi en tepedeki dallardan patlayarak 50-100 Metre ilerideki alanı tutuşturur. Burda eleştirilecek şey canını dişine takıp yangın bölgesine dalan emekçiler olmamalı. Orman gözetleme kuleleri son zamanlarda masraflı diye siyasi irade tarafından kaldırıldı ve sayıları azaltıldı. Burda mevsimlik işçiler gece gündüz, 24 saat hiçbir kör nokta kalmaksızın gözetleme kulelerinden alanı tararlardı. En ufak bir duman bile görülse hemen telsizle bildirilir, müdahale edilirdi. Her şeyde olduğu gibi bu kurum da bitirildi maalesef.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: