Son Dakika Haberler

Ortadoğu Uzmanı Ali Örnek’ten İdlib’e dair ‘yalanlar ve gerçekler’saptaması

Ortadoğu Uzmanı Ali Örnek’ten İdlib’e dair ‘yalanlar ve gerçekler’saptaması
Yorum Yap

Rusya ve Suriye’nin tüm yalanlamalarına rağmen İdlib’le ilgili iddialar, AKP ve ‘muhalifler’ eliyle yayılmaya devam ediyor. Suriye’yle ilgili çarpıcı haberleriyle bilinen Ali Örnek ise yalanları ve ‘aslında ne oldu’ğunu tek tek anlattı.

soL ve Hürriyet gazetelerinin dış haberler müdürlüğünü de uzun yıllar sürdürmüş olan Ortadoğu uzmanı gazeteci Ali Örnek, İdlib’te yaşanan ve AKP’lilerin başını çektiği bir koronun ‘Esad kimyasal silah kullandı” dediği olayla ilgili saptırmalarda bulundu

ABC gazetesinin haberleştirdiğine göre; Örnek, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlarla “Halep’i ve Humus’u tümüyle, Şam’ı büyük oranda almış Esad, tam da İdlib’e operasyon başlatmaya hazırlanırken ‘kimyasal silah kullanmış’. Gerçekte şu oldu. Hama’ya 10 bin cihatçı saldırdı. Yenildiler ve akabinde 6 yıldır olduğu gibi ‘kimyasal silah’ iddiası ortaya attılar. Üstelik, ABD bile ‘Esad Suriye’nin kendi meselesi’ diyecek kadar Şam meşruluğunu artırmışken…” dedi.

“Bu katliamı kimin tertiplediği meçhul ama Hama’yı alıp askeri dengeleri bir kez daha Esad’ın aleyhine çevirmeye çalışıp yenilen, bu plan çökünce de uluslararası arenada bir hamle yapmaya çalışan kimse baş şüpheli de odur” diyen Ali Örnek, 2013’te Guta’da kimyasal silah saldırısıyla ilgili tarafsız iki ABD’li uzmanın olaydan muhalifleri sorumlu tuttuğu raporu hatırlatarak, “Ayrıca ‘muhaliflerin’ kimyasal silah kullandığı Han el-Esal’i örtbas için BM heyetinin buraya girmesine izin vermediklerini de hatırlatalım. Bu saldırı iddiasından önce Rusya ve Suriye’nin İdlib’e doğru büyük bir operasyon başlatacakları haberleri vardı…” diye yazdı.

 

‘EL KAİDE CENNETİ’ İDLİB
Saldırının faillerinin Esad’ın meşruiyetini bir kez daha tartışmaya açmaya çalıştığını ve ‘El Kaide cenneti’ olarak adlandırdığı İdlib’i korumak için seferber olduklarını belirten Ortadoğu uzmanı Örnek, olayla ilgili paylaşılan görüntülerle ilgiliyse şu tweet’i attı:

 

MİĞFERLERE DOLAR YAĞMIŞ
White Helmets, yani Beyaz Baretler’in ABD’den 32, İngiltere’den 65 milyon dolar yardım aldığı biliniyor. Örnek ayrıca “El Kaide’nin Suudi Şeyhi Muheysini White Helmets için şunları diyor: Bizim mücahitlerimizden farkları yok” ifadelerini kullanarak şu fotoğrafı paylaştı:

HABER KAYNAĞI LİSANSSIZ DOKTOR
Ali Örnek, “Kimyasal iddiasıyla ilgili batı basınının kaynağı olan doktor (Dr. Shajul Islam), IŞİD’in iki gazeteciyi kaçırmasındaki rolü olduğu gerekçesiyle yargılanmıştı” diyerek İdlib iddialarının hepsinin bu doktora dayandırıldığına vurgu yaptı. Haberlerin muhalifler tarafından çekilen videolarla yapıldığını belirten Ali Örnek, “Shajul İslam, İngiliz vatandaşı bir ‘eski’ doktor. Çünkü ‘açıklanmayan’ bir sebeple lisansı iptal edildi” dedi.

Örnek, ikinci ‘kaynak’ olarak Hadi Abdullah’ı gösteriyor. El Kaide’nin Suudi şeyhi Muheysini ile Hadi Abdullah’ın birlikte çektirilen fotoğrafı:

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)