Son Dakika Haberler

Osmanlı’da Ferman ve Kadı Fetvalarıyla Alevi / Kızılbaş Katliamları ve Sürgünler-3 / Turabi SALTIK

Osmanlı’da Ferman ve Kadı Fetvalarıyla Alevi / Kızılbaş Katliamları ve Sürgünler-3  /  Turabi SALTIK
Yorum Yap

Osmanlı’da Ferman ve Kadı Fetvalarıyla Alevi/ Kızılbaş Katliamları ve Sürgünler-3 / Turabi SALTIK

II. Selim Dönemi (1566-1574)

II. Selim (Sarı Selim), 1566’da Zigetvar’da ölen Kanuni’den sonra Osmanlı tahtına geçti. O da Kanuni’nin yolundan giderek Alevilere / Kızılbaşlara zulüm uyguladı, pek çok katliamlar gerçekleştirdi. Yayınladığı fermanlarla ve kadı fetvalarıyla Aleviler katledilirken sağ kalanlar da sürgün edildiler.
II. Selim, ilk seferini batıya yaptıktan sonra, Kıbrıs’ı ve Tunus’u ele geçirdi. Sokullu, II. Selim’in de en önemli veziriydi.
II. Selim, Ermeni kökenli ve Alevi / Bektaşi olan Mimar Sinan’a, Edirne’de Selimiye Camisi’ni yaptırdı.
Venedik ve Cenevizlilerle savaştı. Yemeni işgal etti, Şam, Kahire, Sana’yı ele geçirdi, Kırım Hanlığı aracılığıyla Rus Çarlarıyla savaşa girdi.
Osmanlı Padişahı II. Selim (Sarı Selim) döneminde de Aleviler / Kızılbaşlar en zorlu, en kanlı katliam ve baskılarla karşılaştılar. II. Selim, Yunanistan’da girdiği savaşı kaybedince, sanki sebep Kızılbaşlarmış gibi; özellikle Selanik ve Balkanlar’da Kızılbaşlardan intikam aldı.
Yine II. Selim, Paşası Kaptan-ı Derya ile (7 Ekim 1567’de) İnebahtı (Lepanto)’da Yunanistan’da girdiği deniz savaşını da kaybetmişti. Bu yenilginin de intikamını yine Yunanistan ve Balkanlar’da yaşayan Alevi / Kızılbaşlardan alarak ikinci bir Kızılbaş kırım ve katliamları daha gerçekleştirdi.
İçte de (Anadolu’da) Merzifon’daki Kızılbaşları sürgün etti. Merzifonlu Kızılbaşların katledilmesi için Amasya Beyi ile Merzifon Kadısı’na fermanlar çıkarttı.
II. Selim (Sarı Selim) dönemi, Sadrazam Sokullu Mehmet Paşa, İran’da I. Tahmasb’la savaşıyordu. O dönem (1567-1569), Özdemiroğlu Osman Paşa ile Koca Sinan Paşa’nın Yemen’i almalarından sonra bu defa da Venediklilerle ticaret antlaşmasına gitti.
Ekonomik olarak halkın durumu perişandı. Yoksulluk, sefalet kol geziyordu. Aynı yıllar, Lehistan ile yapılan barış antlaşması tekrarlanmıştı.
Avusturyalılarla, Osmanlı Padişahı II. Selim (Sarı Selim), aralarında 8 yıllık bir anlaşma yapmışlardı.
Her yere saldıran Osmanlı, bir yandan da oluk oluk para akıtıyordu. Savaşlarda başarı elde edemeyince, başarısızlıklarını örtmek için yine Kızılbaşlara saldırıyordu.
Onlarca ferman ve kadı fetvalarıyla Alevi katliamları gerçekleştiriyordu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)