AA'ya karşı bir alternatif daha: Oy ve Ötesi, tutanakları canlı yayınlayacak - Gazeteler, Haber Manşet, Gündem
Son Dakika Haberler

AA’ya karşı bir alternatif daha: Oy ve Ötesi, tutanakları canlı yayınlayacak

AA’ya karşı bir alternatif daha: Oy ve Ötesi, tutanakları canlı yayınlayacak
Yorum Yap

Oy ve Ötesi teyit ettiği tutanakları seçim gecesi canlı yayınlayacak

Oy ve Ötesi, tüm seçmenlere ücretsiz “T3 Tutanak Gönder” uygulamasını indirip seçim günü tutanak fotoğrafı göndermeleri ve “T3” sistemi aracılığıyla bilgisayar başında tutanak kontrolü yapmaları için çağrıda bulundu.

Oy ve Ötesi, seçim gecesi kendilerine gönderilen ve teyit ettikleri tutanakların fotoğraflarını canlı yayınlanacak.

Oy ve Ötesi, tekrarlanan İstanbul seçiminde teyit ettiği tutanakları ilk kez kamuoyuyla paylaşacak. Teyit edilen ve hatalı veri içermediğinden emin olunan her tutanağın fotoğrafını seçim gecesi, seçim yasakları kalkar kalkmaz Oy ve Ötesi internet sitesinde yayımlayacak.

5 yıldır seçim güvenliği için faaliyet gösteren Oy ve Ötesi, şeffaflık ilkesi gereği, tutanakları ön değerlendirme raporuyla birlikte kendi internet sitesi üzerinden herkesin erişimine açıyordu. Bu kez tutanaklar, seçim gecesi canlı olarak paylaşılacak.

Oy ve Ötesi’ne ulaşan tutanaklar, seçim akşamı, “T3” yazılımı aracılığıyla, görsel veriden sayısal veriye dönüştürülecek. Tutanak fotoğrafında görülen veriler, gönüllüler tarafından sisteme işlenecek. Bir tutanak için 3 farklı gönüllü tarafından sisteme aynı sayısal veriler işlendiğinde o tutanak “teyit edilmiş tutanak” olarak sınıflandırılacak. Oy ve Ötesi, teyit edilen ve hatalı veri içermediğinden emin olunan her tutanağın fotoğrafını seçim gecesi, seçim yasakları kalkar kalkmaz internet sitesinde yayımlayacak.

Güncel durum, akşam saatlerinden itibaren canlı takip edilebilecek
Oy ve Ötesi’ne kaç adet tutanak ulaştığı, ulaşan tutanaklardan kaçının teyit edildiği ve bu tutanakların toplam tutanak adedine oranı, akşam saatlerinden itibaren Oy ve Ötesi’nin internet sitesinden hem ilçe bazında dağılımı hem de İstanbul için toplamı gösterecek şekilde paylaşılacak. Böylelikle henüz Oy ve Ötesi’ne ulaşmayan ve Oy ve Ötesi’ne ulaşmakla birlikte henüz teyit edilmeyen tutanakların adedine ilişkin güncel durum da canlı olarak takip edilebilecek.

Seçmenler fotoğraf gönderecek
Her seçmen, oy kullandığı sandığa ait sonuç tutanağı fotoğrafını “T3 Tutanak Gönder” mobil uygulamasıyla Oy ve Ötesi’ne gönderebilecek. Tüm akıllı telefonlara indirilebilen ücretsiz mobil uygulama aracılığıyla Oy ve Ötesi’ne gönderilen tutanaklar, teyit edilir edilmez kamuoyuyla paylaşılacak.

Oy ve Ötesi dileyen herkesin seçim günü gönüllü olarak tutanak kontrolü yapabileceğini de açıkladı.

Ne kadar çok sandığın tutanağı ulaştırılırsa seçimin o kadar şeffaflaştırabileceğini belirten ve hedefin İstanbul’daki tüm tutanakları teyit etmek olduğunu vurgulayan Oy ve Ötesi, tüm seçmenlere ücretsiz “T3 Tutanak Gönder” uygulamasını indirip seçim günü tutanak fotoğrafı göndermeleri ve “T3” sistemi aracılığıyla bilgisayar başında tutanak kontrolü yapmaları için çağrıda bulundu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

%d blogcu bunu beğendi: