Palm yağı tartışmalarından çıkan sonuç: Söz konusu ürün kimyasal bomba

Palm yağı tartışmalarından çıkan sonuç: Söz konusu ürün diğer zararlı şeylerle birleşince  kimyasal bomba

Nutella’nın kullandığı palm yağının kanserojen olduğu iddialarını değerlendiren Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, söz konusu ürünü, “kimyasal bomba” olarak nitelendirdi.

CNN TÜRK’te konuşan Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, işlenmiş gıdaların, rafinasyondan geçen yağların ve genetiğine müdahale edilen gıdaların insanların gen yapısını bile bozduğuna dikkat çekti. Dr.Ümit Aktaş ayrıca  şunları söyledi:

“Olay basit anlamda palm yağının kanserojen olup olmaması meselesi değil. Bilmem ne krem çikolatasının kanserojen olup olmaması değil. Bahsettiğimiz krem çikolatanın yarısı şekerden oluşuyor. Palm yağına gelene kadar onun içinde bir sürü katkı maddesi, lezzet artırıcı madde, bir sürü şeker ve mısır şurubu var. Bütün bunların birleştiği kimyasal bombanın içinde biz sadece Palm yağını mı konuşacağız?

‘İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLIDIR’

Palm yağı işlemden geçmiş bir yağdır, burada sorun rafinasyondan geçmesidir. Siz zeytinyağını da rafine edip, Riviera yağı yaparsanız o da insan sağlığına zararlıdır. Ben bir doktor olarak işin ticaret yanına değil insan sağlığı yanına bakarım. Bu açıdan baktığımda da konuştuğumuz üründeki rafine palm yağıdır. Bu rafinasyon işlemi yağın zararlı hale gelmesine sebep oluyor. “

%d blogcu bunu beğendi: