PKK’nin saldırısı sonucu hayatını kaybeden anne ve bebeğin ölümüne dair yeni iddia

PKK’nin saldırısı sonucu hayatını kaybettiği açıklanan anne ve bebeğin ölümüne dair yeni iddia

Anne ile bebeğin ölümü ile sonuçlanan asker ziyareti dönüşündeki patlama yerine herkesten önce ulaşan ve bebeği kendi imkanlarıyla yaralı halde hastaneye götüren köylüler, patlamanın aracın bagajındaki LPG tankından kaynaklandığını savunuyor. Bebeği hastaneye götüren köylüler, polislerin ise tutanak tutmadığını iddia etti.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde askeri üs bölgesinde bulunan astsubay eşini ziyaret ettikten sonra dönüşte araçlarında meydana gelen patlama sonrası hayatını kaybeden Nurcan Karakaya ve bebeği Mustafa Bedirhan’ın yaşamını yitirdiği patlamanın üzerinden günler geçmesine rağmen olayın nasıl yaşandığına dair yetkililer tarafından henüz ayrıntılı bir açıklama yapılmadı.

Olayın yaşandığı gün, olay yerine ilk önce ulaşan köylüler, olaya dair bir iddiada bulundu. Olay yerine gittiklerinde annenin yaşamını yitirdiğini, bebeğinin ise yaralı olduğunu ifade eden köylüler, bebeği kendi imkanları ile yaralı olarak Yüksekova Devlet Hastanesi’ne kaldırdıklarını belirtti. Askerlerin yaklaşık 1.5 saat sonra olay yerine geldiğini söyleyen köylüler, ifadelerine başvuran polislerin tutanak dahi tutmadıklarını iddia etti.

‘Bebek, geç müdahale sonucu hayatını kaybetmiş olabilir’

Olay yerine ambulansın çağrıldığı haberlerinin yalan olduğunu iddia eden köylüler, bebeğin geç müdahale sonucu hayatını kaybetmiş olabileceğine dikkat çekti.

‘El Yapımı Patlayıcı (EYP) değil, LPG tankı’

Mezopotamya Ajans’ın aktardığı habere göre; Köylüler ve korucular dahil herkes olayın El Yapımı Patlayıcı (EYP) değil, aracın bagajında bulunan LPG tankının patlaması sonucu olduğunu ve olay yerine gittiklerinde ise patlamadan dolayı oluşan herhangi bir çukur bulmadıklarını savundu. Bebeği araçtan çıkaran köylüler, aracın bagaj kısmının tamamen parçalandığını ifade etti. Köylüler, patlama yaşanmadan önce Nurcan Karakaya’nın köylerine geldiğini arabasının LPG’li olduğunu da orada öğrendiklerini söyledi. Basına servis edilen fotoğraf karelerinde de patlamanın yarattığı herhangi bir çukur olmaması köylülerin iddiasını güçlendirdi.

‘İfadeyi alanlar, olaya dair tek bir soru sormadı’

Olayın hemen ardından gözaltına alınan ve sorgulandıktan sonra serbest kalan 18 köylü de, ifadelerini alanların olayın nasıl yaşandığına dair tek bir soru dahi sormadıklarını söyledi. Köylüler, olayın LPG patlaması sonucu meydana geldiğini; ancak Valilik tarafından yapılan ilk açıklamanın tekzibi olacağı için başka bir açıklama yapılmadığına inanıyor.

Köyler, kendileri üzerinden Yüksekova halkının bebek katili olarak lanse edilmesinin kabul edilemez olduğunu ifade ediyor.

gazetelink

Gazetelinkleri ve Güncel Medya Haberleri

%d blogcu bunu beğendi: